Violenţa nu trebuie să redevină “baza ordinii mondiale”, atenţionează Înaltul Comisar al ONU pentru drepturile omului
Înaltul Comisar al Naţiunilor Unite pentru Drepturile Omului, Volker Turk, şi-a exprimat vineri îngrijorarea cu privire la normalizarea utilizării forţei pentru reglementarea conflictelor la nivel mondial, avertizând împotriva apariţiei unui adevărat “deşert al drepturilor omului”, relatează AFP.
“Nu trebuie să revenim la violenţă ca bază pentru organizarea lumii”, a atenţionat Volker Turk într-o alocuţiune privind situaţia globală a drepturilor omului în faţa Consiliului ONU pentru Drepturile Omului.
“Utilizarea forţei, atât prin ameninţări, cât şi prin utilizare efectivă, pentru reglementarea conflictelor devine din ce în ce mai frecventă şi mai obişnuită. Numărul conflictelor armate aproape s-a dublat din 2010, ajungând la circa 60. (…) Lumea devine cu adevărat un loc mai periculos”, a observat Turk.
Potrivit Înaltului comisar al ONU, una dintre principalele cauze ale acestei tendinţe constă în competiţia dezlănţuită pentru putere care se manifestă peste tot în lume, în detrimentul drepturilor omului.
“Actorii se luptă pentru controlul asupra teritoriilor, energiei şi atenţiei. Dar în ce scop?”, s-a întrebat el. “Să domine economia globală? Să acumuleze din ce în ce mai multă putere? Să trimită inteligenţă artificială în spaţiu? Puterea trebuie cu siguranţă să servească altor scopuri”.
Volker Turk i-a criticat în discurs pe liderii care “folosesc puterea în scopuri proprii, care exploatează şi înrobesc”, deplângând faptul că “liderii politici nu iau măsuri urgente pentru a inversa tendinţele actuale”.
Dimpotrivă, a notat el, unii chiar atacă “instituţiile menite să ne asigure securitatea: Naţiunile Unite, Curtea Internaţională de Justiţie, Curtea Penală Internaţională, Consiliul de Securitate şi mecanismele sale”.
Responsabilul ONU a denunţat de asemenea aparenta indiferenţă faţă de încălcările dreptului internaţional, subliniind că, în urmă cu zece ani, “un atac asupra unui spital ar fi declanşat un val de indignare globală. (…) (Dar) cifrele recente arată că acum au loc, în medie, zece atacuri pe zi împotriva unităţilor sanitare”.
“Concluzia este clară: ignorarea atrocităţilor nu face decât să alimenteze masacrele”, a avertizat el. “Lumea nu poate rămâne cu braţele încrucişate în timp ce edificiul dreptului internaţional umanitar şi al drepturilor omului se prăbuşeşte sub ochii noştri”.
sursa Agerpres

