Paradoxul sănătăţii în România: românii se simt bine, dar tot mai mulți mor din cauza bolilor cronice
România se confruntă cu un paradox: tot mai mulţi români declară că se simt sănătoşi, însă indicatorii medicali arată o agravare a bolilor cronice şi o scădere a prezentării la medic. Un studiu al Bucharest Center for Economy & Society arată o discrepanţă tot mai mare între percepţie şi realitate.
Între 2008 şi 2023, mortalitatea provocată de principalele boli cronice — cardiovasculare, diabet şi boli respiratorii — a crescut cu aproximativ 10%, de la 743 la 818 decese la 100.000 de locuitori. Cele mai afectate au fost persoanele cu boli respiratorii, unde rata mortalităţii s-a dublat în 15 ani.
Un alt indicator negativ arată că mortalitatea asociată diabetului a crescut cu peste 50%. În ceea ce priveşte bolile cardiovasculare, acestea rămân principala cauză de deces: 690 de decese la 100.000 de locuitori în 2023. Specialiştii spun că multe dintre aceste afecţiuni pot fi prevenite sau controlate prin diagnostic timpuriu.
Problema este că românii merg tot mai rar la medicul de familie. Numărul mediu de pacienţi care revin anual la medic a scăzut de la 1.949 în 2008 la 1.512 în 2024. Cum putem traduce aceste cifre? Mai puţine controale preventive şi mai multe diagnostice tardive.
Impactul financiar este, de asemenea, uriaş. Costul anual estimat pentru cinci boli cronice majore depăşeşte 10 miliarde de euro.
De aici putem înţelege şi de ce românii trăiesc, în medie, doar 59 de ani fără probleme majore de sănătate. Există limitări importante ale stării de sănătate comparativ cu Vestul Europei.
De exemplu, românii au, în medie, cu aproximativ 10 ani mai puţini de viaţă sănătoasă decât italienii.
Şi totuşi, percepţia este diferită: procentul celor care spun că se simt „foarte bine” a crescut la peste 31%, iar doar 5% declară o stare „rea” sau „foarte rea”.
Specialiştii atrag atenţia că este vorba doar despre percepţii, deoarece datele medicale nu confirmă acest optimism.

