Ministrul Sănătății, despre medicul care opera în timpul programului la privat: “Dacă sunt elemente penale, voi transmite raportul către Parchetul General”
Corpul de control al ministrului Sănătăţii va începe verificări la spitalul Elias din capitală, după ce un medic angajat la spital a operat într-o clinica privată, în timpul programului de la stat.
Totul a plecat de la o postare pe pagina unei clinici private, în care un medic spunea ca in mijlocul zilei, in timpul săptămânii, se pregătește deja pentru a doua intervenție chirurgicală. Când ar fi trebuit să fie la spitalul Elias, acolo unde este angajat.
Ministrul Sănătăţii a solicitat mai multe documente ambelor unități medicale. Primele verificări au arătat că medicul avea cerere de concediu în ziua respectiva la spitalul de stat, însă fără număr de înregistrare și nici aprobare de la manager. Iar clinica privată a confirmat că medicul operase de două ori în aceeași zi.
În urma acestei situatii, ministrul Sănătății anunţă controale la nivel naţional. Într-o reacție, Colegiul Medicilor transmite că respectarea programului de lucru este o condiție esențială pentru funcționarea corectă a sistemului de sănătate. În plus, este esențială o delimitare clară și transparentă a timpului aferent activităților desfășurate de medic în sectorul public și în cel privat. Deocamdată, nici conducerea spitalului public şi nici medicul nu au putut fi contactaţi pentru a explica situaţia.
„Am primit răspunsul oficial din partea spitalului, prin care se evidențiază clar că în data de 12 februarie anul acesta, domnul doctor avea o cerere de concediu scrisă, dar aceasta nu a fost transmisă către serviciul de resurse umane, o cerere de concediu care nu era aprobată, care nu era înregistrată niciunde, practic o cerere de concediu care nu este validă.
Luni, echipa Ministerului Sănătății, șeful corpului de control se va deplasa la Spitalul Elias pentru a avea un raport cât mai consistent și pentru a înțelege în totalitate care este situația, de fapt, și vă asigur că dacă sunt identificate elemente de natură penală voi transmite raportul corpului de control către Parchetul General. Când spun elemente de natura penală, mă refer în special la fals în acte.
Am discutat cu echipa mea din Ministerul Sănătății pentru a găsi o formulare legislativă în vederea elaborării unui proiect de act normativ prin care, pe de-o parte, să putem controla mai rapid și mai ușor aceste situații și pe de altă parte să creștem numărul de instrumente administrative pentru managerii spitalelor, să poată sancționa aceste situații și da, eu sunt pentru desfacerea contractului de muncă în cazul în care se identifică un medic care părăsește spitalul public pentru a avea activitate în regim privat înainte de finalizarea programului”, a declarat pentru TVR INFO ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.

