Medic care opera la un spital privat în timpul programului de la spitalul de stat, depistat de ministrul Alexandru Rogobete
Control la spitalul Elias, după ce ministrul Sănătății a aflat despre un medic, angajat al spitalului, care opera în timpul programului la o clinică privată.
Totul a plecat de la o postare a chirurgului în care anunţa că, la ora 12.00, într-o zi de joi, se pregătește pentru a doua intervenție chirurgicală în clinica privată.
Trebuia, conform programului să fie însă la Elias, unde este angajat.
Ministrul Sănătății a cerut spitalului să îi pună la dispoziție concediile cerute de acest doctor. A primit o cerere din 12 februarie, aceaşi zi în care medicul era în sala de operaţie la spitalul privat. Documentul, însă, nu fusese înregistrat şi aprobat de manager.
Ministrul anunță controale la nivel național în urma acestui caz.
Conducerea Spitalului Elias și medicul nu au putut fi contactați pentru explicaţii.

