Patinatoarea Julia Sauter a scris istorie pentru România la Jocurile Olimpice de Iarnă și a reușit cel mai bun program din carieră
Julia Sauter a scris istorie la Jocurile olimpice obținând la Milano cel mai bun rezultat al unei patinatoare din România. Ea s-a clasat pe locul 17, cu un rezultat care reprezintă un nou record personal. Titlul olimpic a fost câștigat de Alisa Liu din Statele Unite.
Cu 16 puncte și-a depășit Julia Sauter recordul personal la total după ce a făcut la Milano cel mai bun concurs din întreaga carieră. A evoluat cu grație, eleganță și precizie pe gheața patinoarului olimpic, fiind notată la programul liber cu 127.80 puncte.
Julia s-a clasat pe locul 17, cel mai bun rezultat al unei patinatoare din România.
Disputa pentru medalii a fost o afacere americano- japoneză. Fără aur în competițiile individuale la patinaj artistic, Statele Unite au profitat de ultima șansă. Japoneza Kaori Sakamoto, triplă campioană mondială, a greșit la o combinație, a fost depunctată pentru repetarea unei sărituri, iar Alisa Liu, care concurase ca un metronom și a primit note mari și la componente, a devansat-o cu 2 puncte.
Bronz a obținut copilul fenomen al patinajului mondial, Ami Nakai, care se clasase pe locul 1 după programul scurt, însă a obținut abia al nouă punctaj la programul liber.

