Polonia, care se teme că ar putea fi o țintă pentru Rusia, a ieșit din Convenția care interzice utilizarea minelor terestre

Polonia / Profimedia Images
20 February 2026, 15:29 (actualizat 20 February 2026, 16:39)

Polonia a ieșit oficial din Convenția de la Ottawa care interzice utilizarea minelor terestre cu scopul de a reduce suferința civililor. Polonia se învecinează cu Ucraina și Belarus și se teme că ar putea fi o următoare țintă pentru Rusia dacă Moscova decide să atace un teritoriu NATO.

Prim-ministrul Donald Tusk a declarat că țara sa va avea în curând capacitatea de a-și mina granițele estice în termen de 48 de ore în caz de amenințare.

Minele terestre sunt plasate pe sol și sunt detonate atunci când o persoană sau un vehicul le traversează.

Presa internațională amintește că majoritatea vecinilor europeni ai Rusiei, cu excepția Norvegiei, se îndreaptă către părăsirea tratatului ce interzice producerea și utilizarea minelor antipersonal.

În acest context, Polonia intenționează să desfășoare aceste arme ca parte a proiectului său “Scutul Estic”, pentru a-și securiza granițele cu Belarus și enclava rusă Kaliningrad.

Suntem în curs de finalizare a acestui proiect de mine antipersonal, care este crucial pentru securitatea teritoriului și a frontierelor noastre”, a precizat Donald Tusk, joi, într-o conferință de presă.

În decembrie anul trecut, viceministrul polonez al Apărării, Pawel Zalewski, a declarat că Varșovia va relua producția de mine antipersonal pentru prima dată de la Războiul Rece, pentru a le desfășura la frontiera sa de est și a le exporta, eventual, în Ucraina.

Polonia a început anul trecut procesul de renunțare la Convenția de la Ottawa și va ieși oficial din tratat după o perioadă de retragere de șase luni care se încheie vineri.

Varșovia a ratificat Convenția de la Ottawa în 2012 și a finalizat distrugerea stocului său intern de mine antipersonal în 2016.

Rusia nu este semnatară a tratatului internațional.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite