Alpinist condamnat pentru omor din culpă, după ce și-a lăsat iubita pe cel mai înalt vârf din Austria și a plecat după ajutor

Imagini surprinse de o cameră web îl pe alpinist coborând de pe vârf cu o lanternă / Foto: www.foto-webcam.eu
20 February 2026, 11:17

Un alpinist amator în vârstă de 37 de ani a fost găsit vinovat de omor din culpă, după ce și-a lăsat iubita în urmă pe cel mai înalt vârf al Austriei, în momentul în care cei doi au întâmpinat dificultăți serioase în timpul ascensiunii, scrie The Guardian.

Thomas P. a primit o pedeapsă de cinci luni de închisoare cu suspendare și a fost obligat să plătească o amendă de 9.400 de euro pentru că i-ar fi provocat moartea partenerei sale în ianuarie 2025 prin neglijență gravă, infracțiune care se pedepsește cu până la trei ani de închisoare.

Procesul, care a durat o singură zi și s-a desfășurat la tribunalul din Innsbruck, în vestul Austriei, a atras atenția comunității internaționale a alpiniștilor, fiind un caz extrem de rar în care s-a ajuns la urmărire penală în urma unui accident montan. Experții spun că verdictul creează un precedent și va influența de acum înainte standardele internaționale privind răspunderea în sporturile montane.

Alpinistul amator s-a declarat nevinovat și a spus în fața instanței că îi pare „nespus de rău” pentru moartea iubitei sale. Avocatul său a descris incidentul drept „un accident tragic”.

Instanța a aflat că, după o zi de cățărare epuizantă în condiții de ger, în care erau deja mult în urma programului stabilit, femeia în vârstă de 33 de ani era extenuată și nu mai avea energia necesară pentru a continua, după ce cei doi ajunseseră la aproximativ 50 de metri sub vârful muntelui Großglockner, după lăsarea întunericului.

Thomas P. a declarat că situația fusese „extrem de stresantă”.

El a recunoscut că a lăsat-o pe Kerstin G. pe o creastă expusă vânturilor puternice în timp ce a coborât pentru a cere ajutor. A spus că nu își poate explica de ce nu a învelit-o nici în folia de supraviețuire pe care aceasta o avea la ea, nici într-un sac de bivuac. Când trupul ei a fost ulterior recuperat, aceste obiecte au fost găsite în rucsacul ei.

O fostă iubită, chemată ca martor, a declarat că a urcat și ea pe Großglockner împreună cu Thomas P. în 2023 și a povestit că acesta a abandonat-o pe traseu pe timp de noapte, lăsând-o într-o stare de panică, după ce i s-a descărcat bateria frontalului.

Instanței i-au fost prezentate imagini surprinse de camere web, în care se vedeau P. și G. urcând muntele, precum și pe P. coborând singur, fasciculul lanternei sale strălucind puternic pe versantul acoperit de zăpadă.

Judecătorul care a prezidat ședința, Norbert Hofer, el însuși alpinist experimentat, a decis că inculpatul a fost neglijent pentru că nu și-a dat seama din timp că Kerstin G. nu va putea duce ascensiunea la capăt, înainte ca situația să devină critică.

„Nu vă consider un ucigaș. Nu vă consider lipsit de inimă”, i-a spus el lui Thomas P. la pronunțarea verdictului, acceptând faptul că acesta coborâse pentru a căuta ajutor.

Totuși, a subliniat că, întrucât inculpatul era cu mult mai experimentat decât iubita sa, iar aceasta se aflase în grija lui, el poartă răspunderea pentru moartea ei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite