SUA-Iran, negocieri cruciale și pregătiri militare. Americanii mai trimit un portavion în Orient

16 februarie 2026, 07:22 (actualizat 16 februarie 2026, 20:39)

Negocieri intense pentru detensionarea relațiilor dintre Iran și Statele Unite. Marți au loc discuții directe pe tema dosarului nuclear. Luni, ministrul iranian de Externe s-a întâlnit și cu șeful agenției ONU pentru energie nucleară. Dar, potrivit diplomaților occidentali, sunt șanse mici ca Statele Unite și Iranul să ajungă la un acord.

Chiar daca negociază, la nivel diplomatic, atât Iranul, cât și Statele Unite, transmit semnale că,  în cazul unui dezacord, sunt pregătite de o confruntare militară. Americanii trimit în Golf un al doilea portavion, Gerald Ford, după ce luna trecuta USS Abraham Lincoln şi nave de escortă au fost desfășurate în regiune.

La rândul lor,  iranienii fac exerciții militare în strâmtoarea strategia Ormuz. Participă Corpul Gardienilor Revoluţiei din Iran – armata de elită a regimului. Scopul este, potrivit televiziunii iraniene, pregătirea Gardienilor pentru potenţiale ameninţări de securitate.

Negocierile de marți de la Geneva vizează programul iranian de îmbogățire a uraniului. Israelul, care ar putea participa la eventuale lovituri aeriene americane împotrivă Iranului, afirmă că nu poate exista un acord cu Iranul decât în cazul în care regimul de la Teheran renunță complet la îmbogățirea uraniului.

Teheranul susţine însă că este dispus să discute doar limitarea programului său nuclear în schimbul unei relaxări a sancţiunilor. Dar că nu va accepta să reducă la zero activităţile de îmbogăţire a uraniului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite