EXCLUSIV Câini uciși în serie, la un adăpost din Vrancea. Imagini cumplite cu patrupede care se zbat în lanțuri

11 February 2026, 21:31 (actualizat 12 February 2026, 10:52)

Câinii fără stăpân care ajung într-un adăpost din Vrancea sunt eutanasiați cu brutalitate. TVR a obținut, în exclusivitate, imagini cumplite cu animalele care se zbat în lanțuri, în timp ce li se pregătește sfârșitul. Atenție, sunt imagini cu puternic impact emoțional! Adăpostul din comuna Suraia, administrat de un veterinar, a fost închis, miercuri, de Direcţia Sanitar-Veterinară. Iar Poliția Animalelor a deschis o anchetă în acest caz.

Imaginile de o brutalitate greu de descris în cuvinte au fost filmate cu o cameră ascunsă în adăpostul „Arca lui Noe” din comuna vrânceană Suraia.

Câinii sunt luați pe rând din boxe și aruncați peste un parapet din beton, apoi sunt injectați cu o soluție, probabil letală. Degeaba se zbat în lanțul de metal în care sunt prinşi.

Emma Stratulat este medic veterinar şi de mai multă vreme urmăreşte activitatea din padoc. Ea a furnizat reporterilor TVR imaginile groazei. Susţine că maidanezii nu au fost eutanasiaţi cu metode legale.

Padocul din Suraia aparţine unui medic veterinar, Daniel Lazăr, care ar fi încasat, peste 5 milione de euro în ultimii 2 ani, din contractele publice de ecarisaj.

Refuză să acorde informaţii jurnaliştilor.

Şi cu alte ocazii au fost semnalate nereguli la adăpostul din Suraia. O dovedesc imagini de anul trecut. Se văd câini care stau nemișcați cu faţa la perete. Specialiştii spun că sunt semne clare ale unor suferințe și tratamente brutale care le schimbă comportamentul.

Padocul din Suraia este singurul adăpost pentru câinii fără stăpân din Vrancea, dar acolo ajung maidanezi din 18 județe.

Potrivit site-ului cainifarastapan.ro, în ultimii doi ani firma lui Daniel Lazăr ar fi adunat peste 16 mii de câini. Iar 12 mii ar fi fost eutanasiați. Peste 2 mii ar fi murit din cauza bolilor. Practic, rata de mortalitate ajunge la 91 la sută.

Primarii contactați de reporterii TVR susțin că nu au informații clare despre ce se întâmplă cu maidanezii după ce sunt capturați din comune.

Și primăria din Suraia a avut în 2023 un contract de ecarisaj cu firma lui Daniel Lazăr. 40 de mii de lei pentru 16 animale capturate. Adică 2.500 de lei pentru fiecare cățel prins și dus în adăpost.

Abia acum, după apariţia imaginilor, adăpostul din Suraia a fost închis de inspectorii DSVSA Vrancea. 

Doar într-o zi, Direcția Sanitar Veterinară a primit 60 de sesizări de la iubitorii de animale îngroziţi de ce se întâmplă la adăpostul din Suraia.

Va fi sesizat și Colegiul Medicilor Veterinari privind activitatea lui Daniel Lazăr.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă