Oana Țoiu, ministra de Externe: „Educația și limba maternă sunt punțile care ne țin conectați, indiferent de distanță. E valabil și la Universitatea Oxford”
Ministra Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a vizitat în această dimineață lectoratul de limba română, un proiect de excelență academică susținut de statul român încă din 2011. Ea a declarat că a fost ”o bucurie să discut cu Sir Robert Chote, președintele Colegiului Trinity, și cu profesorii Martin Maiden și Oana Uță Bărbulescu despre modul în care identitatea noastră culturală e bine reprezentată într-una dintre cele mai prestigioase universități ale lumii”.
Conform unei comunicări postate pe pagina sa de socializare, Oana Țoiu susține că ”Importanța acestui lectorat, ca de altfel și cel de la Universitatea Cambridge, derivă din faptul că limba română este astăzi a doua cea mai vorbită limbă străină în Regatul Unit.
De altfel, avem o forță academică remarcabilă aici: peste 2.000 de profesori și cercetători români profesează în universitățile britanice care educă peste 6.000 de studenți români. Toți sunt viitorii vectori de expertiză ai României, dar au și un rol simbolic foarte important azi, de ambasadori ai excelenței noastre în Marea Britanie.
În cadrul dezbaterii „In conversation with the Romanian Minister of Foreign Affairs” de la Trinity College, am vorbit despre rolul strategic al României la Flancul Estic, dar și despre datoria noastră de a susține acești tineri. Dezbaterea a fost moderată de Reuben Constantine, unul dintre tinerii britanici care studiază și vorbesc limba română.
Eforturile noastre nu se opresc la nivel universitar, discutăm deja ca limba română să devină materie de examen GCSE în școlile britanice și extindem cursul de Limbă, Cultură și Civilizație Românească, astfel încât copiii români născuți aici să-și poată păstra rădăcinile cu ușurință.”

