Atmosferă de excursie la venirea primarilor comunali în București. Poze la Parlament, vizită la Catedrala Neamului
La reuniunea de la Parlament, primarii au venit cu eşarfe tricolore, purtate la ocazii solemne. Și au colorat holurile Palatului în prima parte a zilei. Deși s-au plâns de austeritate și de tăierile impuse de Guvern, unii dintre aleșii locali nu s-au sfiit să-și arate acesoriile scumpe. Iar după-amiază, edilii au profitat de ocazie și au vizitat Catedrala Mântuirii Neamului, care și-a deschis porțile special pentru ei.
Eșarfele tricolore ale primarilor, care se poartă la cele mai solemne ocazii, au fluturat în această dimineață și pe holurile Parlamentului. Sute de primari de comună își făceau fotografii, vorbeau la telefon sau conversau între ei și cu reporterii. Tăcere a fost numai în timpul imnului.
Deși au venit să se plângă de măsuri de austeritate, unii edili nu s-au sfiit să afișeze ce au mai de preț. Ioan Stegerean, primarul comunei maramureșene Fărcașa, a purtat un ceas despre care i-a spus unui reporter că ar costa 30.000 de euro.
După ședința de la Parlament, primarii au fost preluați cu autobuzele și transportați la Catedrala Mântuirii Neamului, aflată imediat în spatele Palatului Parlamentului. În mod normal închisă publicului pentu continuarea lucrărilor, Catedrala a fost deschisă special pentru edili, iar ei s-au declarat impresionați.
Iulian Radu, primar Dichiseni: O clădire reprezentativă pentru poporul român și pentru Biserica Ortodoxă. E ce trebuie să avem și noi, impunătoare, care să dăinuiască în timp.
Georgiana Teodorescu, primar al comunei Nicolae Bălcescu, Călărași: Avem cu ce ne mândri, știu că poate nu era momentul potrivit, dar așa cu spunea colegul meu, niciodată nu e momentul potrivit.
După vizită la Catedrală, primarii de comune s-au urcat din nou în autobuze și s-au îndreptat către un hotel de lux din apropiere.

