România a avut în premieră două reprezentante într-o probă olimpică de sărituri cu schiurile. Daniela Toth a reușit calificarea în finală
Daniela Toth a reușit încă o prestație lăudabilă pentru România la Jocurile Olimpice – prezentă în finala feminină de la sărituri cu schiurile la trambulina normală.
România a avut în premieră două reprezentante într-o probă olimpică de sărituri cu schiurile. Dacă debutanta Delia Folea a putut evolua doar în prima manșă, unde a ocupat locul 48 din 50 de sportive, experimentata Daniela Toth și-a confirmat apartenența în grupa de elită pe trambulina olimpică de la Predazzo.
Românca în vârstă de 28 de ani a depășit mai multe adversare mai bine cotate și a reușit calificarea în finală, unde avea să ocupe locul 30, cu două sărituri de 92 de metri.
Pentru Daniela, este a treia oară în cariera când participă la Jocurile Olimpice și ajunge în finală.
Luptă crâncenă pentru aur
Lupta pentru medalia de aur a fost fantastică. Deși pornea că mare favorită, slovena Nika Prevc, lidera detașată în Cupa Mondială, a fost depășită în prima manșă de norvegiana Anna Stroem, care a rezistat la presiune, sărind și mai bine în finală, 101 m, suficient pentru a deveni a doua campioană olimpică din istoria Norvegiei la sărituri cu schiurile, după Maren Lundby în 2018.
Prevc s-a mulțumit cu argintul, fiind consolată cu greu de familie și chiar adversare, după ce a ratat aurul, iar medalia de bronz i-a revenit japonezei Nozomi Maruyama.
Întrecerile de sărituri cu schiurile la Olimpiada de la Cortina-Milano continuă luni la TVR Sport cu proba masculină de la trambulina normală, unde vor fi doi români la start, Daniel Cacina și Mihnea Spulber.

