Ministrul Alexandru Rogobete: Un nou centru de expertiză pentru bolile rare, deschis la Craiova
“Continuăm consolidarea reţelei naţionale de centre de expertiză pentru bolile rare (CEBR) prin deschiderea unui nou centru la Craiova şi recertificarea celui de-al doilea, la Timişoara”, a anunțat ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, pe pagina sa de Facebook.
Odată cu cele două centre, rețeaua națională ajunge la 52 de centre de expertiză funcționale, a precizat Alexandru Robogete.
Cele două structuri menite să ofere pacienţilor trasee medicale clare, expertiză concentrată şi îngrijire coordonată funcţionează în cadrul:
- Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Craiova – centru dedicat diagnosticului şi managementului integrat al angioedemului ereditar, o boală rară cu potenţial sever, care necesită evaluare rapidă şi intervenţii specializate;
- Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii “Louis Ţurcanu”, din Timişoara – centru de expertiză pentru anomalii vasculare rare, cu accent pe diagnostic corect, monitorizare şi coordonarea îngrijirii pe termen lung.
“Pentru pacienți, aceste centre înseamnă acces la echipe multidisciplinare, capabile să gestioneze cazuri complexe și să asigure un management integrat, inclusiv pentru acondroplazie și alte displazii scheletale de cauză genetică, precum și pentru prevenția, diagnosticul genetic și managementul malformațiilor congenitale.
În același timp, pacienții beneficiază de diagnostic molecular și genomic, investigații imagistice avansate, analize specializate și consiliere genetică, instrumente esențiale pentru scurtarea unor trasee medicale care, în bolile rare, pot dura ani”, a explicat ministrul Alexandru Rogobete.

