Ilie Bolojan, despre neplata primei zile de concediu medical: Este tranzitorie şi ţine cont de realităţile pe care le avem

4 februarie 2026, 21:21 (actualizat 4 februarie 2026, 21:29)

Măsura privind neplata primei zile de concediu medical este o măsură tranzitorie şi ţine cont de realităţile pe care le avem, a declarat, miercuri seară, premierul Ilie Bolojan, în cadrul unei conferințe de presă, la Palatul Victoria.

Ilie Bolojan, prim ministru: Decizia de a nu plăti prima zi de concediu medical este o decizie care a fost adoptată de Guvern, la propunerea Ministerului Sănătăţii, în baza unei discuţii pe care am avut-o în prealabil cu decidenţii din Guvern. Şi trebuie să discutăm despre ea, nu trebuie să fugim de această măsură. Ea este una tranzitorie şi ţine cont de realităţile pe care le avem. Care sunt aceste realităţi? Anul trecut, cheltuielile pentru concediile medicale plătite de România s-au ridicat la şase miliarde de lei. Asta înseamnă 1,2 miliarde de euro. Aproximativ 8% din bugetul total al Casei. Anul trecut am avut un buget de 77 de miliarde pentru sistemul de sănătate din România, am suplimentat în ultimele şase luni cu 11 miliarde şi suntem în situaţia în care, pentru prima dată, nu intrăm în anul următor cu datorii pe componenta de sănătate, având toate plăţile la zi. Ca atare, bugetele pentru sănătate sunt nişte bugete foarte mari, care au crescut an de an, iar toate tratamentele pe care trebuie să le asigurăm au o componentă care se ridică la aproximativ 25 de miliarde din acest buget. 

Premierul a detaliat: Nu este o măsură de a penaliza un pacient sau un bolnav real, ci este o măsură pentru a descuraja concediile medicale şi a gestiona banii economisiţi tot în sistemul de sănătate, pentru a acoperi preţul acestor medicamente, care, pentru tratamentele, de exemplu, oncologice, sunt foarte scumpe şi sunt asigurate în aceste condiţii de statul român, acestea au fost logicile pentru care am adoptat în Guvern, la propunerea Ministerului Sănătăţii şi a Casei de Sănătate, aceste măsuri.

Amendament de anulare a neplăţii concediului medical pentru bolnavii cronici şi oncologici

Senatoarea PNL Nicoleta Pauliuc a anunţat miercuri că va depune un amendament la Ordonanţa de urgenţă 91/2025 privind stabilirea unor măsuri în cadrul sistemului de sănătate, în sensul ca prevederea privind neplata primei zile de concediu medical să nu se aplice pentru bolnavii cronici şi pacienţii oncologici.

Despre o posibilitate ca pacienţii oncologici să fie scutiţi de măsura privind neplata primei zile de concediu medical Ilie Bolojan a spus: Am toată compasiunea pentru aceste cazuri, am şi aparţinători în familie şi ştiu ce înseamnă un astfel de tratament. V-am spus, putem să analizăm orice măsură cu privire la efectele pe care le are. Vă rog să vă gândiţi că această măsură a intrat de câteva zile în vigoare şi vom putea face o evaluare, cel puţin după o lună de zile, să vedem care este dinamica acestei măsuri. Ea este una, aşa cum v-am spus, tranzitorie, deci pe o perioadă limitată, în aşa fel încât, în această perioadă, să punem în funcţiune mecanismele prin care, atunci când eliberezi un concediu medical, să fii conştient, ca medic, că ai o răspundere suficient de mare, care să nu îţi permită să îl acorzi nejustificat.

Medicină

Avocatul Poporului sesizează CCR privind neplata primei zile de concediu medical

Avocatul Poporului a atacat la Curtea Constituţională prevederile ordonanţei de urgenţă prin care guvernul a decis că prima zi de concediu medical să nu mai fie plătită până la sfârşitul anului viitor. Renate Weber cere să fie declarate neconstituţionalitate pe motiv că încalcă mai multe articole din Constituţie, inclusiv dreptul la ocrotirea sănătăţii, dreptul la protecţie socială şi cel de proprietate privată.

Citește și Premierul Ilie Bolojan: Comisia Europeană consideră că jalonul privind pensiile magistraților nu este îndeplinit și mâine

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite