Ultimul suporter rănit în accidentul din Timiș, transferat în Grecia

4 February 2026, 08:49 (actualizat 4 February 2026, 12:49)

Cel de-al treilea supravieţuitor al accidentului de săptămâna trecută, din Timiş, în care şi-au pierdut viata 7 tineri suporteri Paok Salonic, a fost transferat miercuri la o Unitate medicală din Grecia, după ce testele medicale au indicat faptul că transferul se poate face în siguranţă. Este singura victima care a mai rămas la Timișoara, la spital, pentru îngrijiri.

Cele trei victime aduse la Spitalul Județean de Urgență Timișoara în urma gravului accident produs săptămâna trecută în apropiere de Lugoj se află în continuare sub supraveghere medicală.

Doar una dintre ele nu a putut fi transferată săptămâna trecută cu aeronava medicală înapoi acasă, în Grecia, la Salonic. Tânărul a trecut miercuri dimineață printr-o nouă evaluare medicală, iar rezultatele au fost favorabile transferului acestuia în Grecia.

Victima a fost rănită în accidentul produs săptămâna trecută pe drumul național DN6 (E70), pe tronsonul dintre Caransebeș și Lugoj.

Accidentul a fost unul dintre cele mai grave din județul Timiș din ultimii ani și s-a soldat cu șapte persoane decedate și trei rănite.

Drumul național 6 este cunoscut pentru numărul ridicat de accidente, iar polițiștii desfășoară frecvent acțiuni pentru prevenirea evenimentelor rutiere pe mai multe segmente ale acestui drum. Cu toate acestea, continuă să se înregistreze un număr foarte mare de tragedii.

În anul 2025 au fost raportate 325 de accidente rutiere, în urma cărora aproape 480 de persoane au fost rănite sau și-au pierdut viața. Dintre acestea, 44 de accidente s-au produs în județul Timiș, cu 71 de victime, iar 17 persoane nu s-au mai întors acasă la familiile lor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite