Accident între un microbuz care transporta elevi și un autocamion în Tărtășești. A fost declanșat Plan Roșu de intervenție
Grav accident rutier pe Drumul Naţional 7, în judeţul Dâmboviţa. Patru copii şi un adult au fost răniţi după ce un microbuz care transporta 14 elevi a fost lovit de un autocamion. Autorităţile au declanşat planul roşu de intervenţie. Atenţie, sunt informaţii cu impact emoțional!
Accidentul s-a produs în jurul orei 7.30 pe pe DN 7, în localitatea Tărtăşeşti din judeţul Dâmboviţa. Microbuzul școlar transporta 14 elevi care mergeau la cursuri, când a fost lovit violent din spate, la o trecere de pietoni, de un autocamion condus de un șofer în vârstă de 22 de ani.
La locul accidentului a fost declanșat planul roșu de intervenție și au fost trimise toate forțele disponibile.
Patru copii și șoferul microbuzului au fost transportați la spital pentru investigații suplimentare. Dintre elevi, 3 au fost aduși la Spitalul Grigore Alexandrescu din Capitală.
Victimele sunt conștiente, stabile și cooperante, cu plăgi și zgârieturi la cap. Și vor rămâne internate, pentru supraveghere, au transmis reprezentanții spitalului.
Polițiștii au dechis un dosar penal și fac cercetări pentru a stabili cu exactitate condițiile în care a avut loc accidentul.
————————————————-
Plan roșu de intervenție în această dimineață, în localitatea Tărtășești, Dâmbovița, după un accident rutier în care au fost implicate un microbuz și un autocamion. Pentru gestionarea situației, intervin 11 echipaje SMURD. De asemenea, a fost alertat și elicopterul SMURD. Intervenția este în dinamică.
Pe Drumul Național 7 București-Pitești, în zona localității Tărtășești, județul Dâmbovița, a avut loc un accident rutier în care au fost implicate un autotren și un microbuz de transport elevi, în care se aflau șoferul și 14 elevi din cadrul Școlii Gimnaziale Tărtășești.
Potrivit primelor informații, patru elevi au necesitat îngrijiri medicale și un șofer. Acestea cinci persoane au fost transportate la spital, conștiente, cu diferite leziuni.
În continuare, traficul rutier se desfășoară dirijat cu viteză redusă pe o bandă pe sensul de mers repitești. Se estimează reluarea normală a circulației în 30-45 de minute, a transmis pentru TVR Info inspector principal Alexandru Andronache de la Centrul Infotrafic.

