SUA: Şefa Departamentului Securităţii Interne anunţă dotarea poliţiştilor din Minneapolis cu camere audio-video portabile
Toţi agenţii federali din cadrul Departamentului pentru Securitate Internă (DHS) vor fi echipaţi cu camere audio-video portabile la Minneapolis şi apoi în restul Statelor Unite, a anunţat luni secretara DHS, Kristi Noem, ca răspuns la una din revendicările democraţilor pentru a pune capăt paraliziei bugetare, transmite AFP.
După moartea alt manifestant împotriva arestărilor în masă a imigranţilor la Minneapolis, ucis de poliţişti federali, Statele Unite au intrat săptămâna trecută în paralizie bugetară, democraţii cerând reforme importante ale modului în care acţionează agenţii federali pentru a vota bugetul departamentului, scrie Agerpres.
Ei solicită, în special, utilizarea sistematică a camerelor audio-video portabile, interzicerea purtării cagulelor şi un mandat judiciar înainte de orice arestare a imigranţilor.
“Tocmai am vorbit cu Tom Homan şi cu directorii Departamentului de Imigrare şi Control Vamal (ICE) şi Protecţie a Frontierelor”, a scris Kristi Noem pe contul său de X, referindu-se la oficialul responsabil cu politica de deportare a imigranţilor trimis de Donald Trump la Minneapolis pentru a încerca să restabilească calmul.
“Începând de acum, distribuim camere audio-video portabile tuturor agenţilor aflaţi pe teren la Minneapolis. Pe măsură ce fondurile devin disponibile, programul camerelor audio-video portabile va fi extins la nivel naţional”, a declarat secretara DHS, asigurând că această măsură va fi aplicată “rapid” în restul ţării.
Oraşul Minneapolis este sub tensiune de la moartea lui Alex Pretti pe 24 ianuarie, care a urmat decesului unei alte manifestante, Renee Good, ucisă pe 7 ianuarie la volanul maşinii sale de către un agent ICE.

