Vremea rece și ninsorile țin pârtiile deschise. Sute de turiști, la schi, în Bucovina

31 ianuarie 2026, 18:48 (actualizat 1 februarie 2026, 10:03)

România a intrat din nou sub o cupolă de aer polar. Vom avea parte de ger până la mijlocul săptămânii viitoare, cu temperaturi chiar și de minus 20 de grade, în timpul nopții, în unele regiuni. Nordul Moldovei este deja sub cod galben, care se va extinde în jumătatea de est a țării de mâine seară. Turiștii nu țin cont însă de ger, ba chiar se bucură că temperaturile scăzute mențin pârtiile în stare bună pentru schi și săniuș.

În nordul țării a nins aseară și s-a depus un strat nou, dar subțire, de zăpadă. Pentru că temperaturile au fost scăzute, pârtia Rarău, aflată la câțiva kilometri de Câmpulung Moldovenesc, a fost practicabilă. Și plină de turiști, pe care cele minus 5 grade de la orele prânzului nu i-au deranjat.

Schiorii au profitat din plin de zăpada artificială, mai ales că au cam stat cu sufletul la gură în ultimele trei zile, pentru că la mijlocul săptămânii a plouat.

Sute de turiști au ales în acest weekend, la minus 5 grade, o pârtie în stare excelentă, pe pârtia Rarău, lângă Câmpulung Moldovenesc. Are 2.850 de metri, de nivel mediu, una dintre cele mai frumoase pârtii din țară.

Nici ceața nu i-a îndepărtat de pârtie.

Până miercuri dimineață, vremea rămâne rece, chiar geroasă. În nordul Moldovei se vor înregistra și minus 21 de grade, noaptea, iar temperaturile rămân negative și ziua. Gerul se extinde și în jumătatea de est a țării. Va ninge și în Capitală mâine seară și va bate vântul.

România a intrat din nou sub o cupolă de aer polar: minus 20 de grade în nordul Moldovei, ger și ninsoare viscolită

România a intrat din nou sub o cupolă de aer polar. Astfel, vom avea parte de ger până la mijlocul săptămânii viitoare. În nordul Moldovei, temperaturile minime vor coborî spre minus 20 de grade în timpul nopților, iar peste zi vor fi între minus 8 și minus 16 grade, avertizează meteorologii. Dar vremea se răcește accentuat în toată țara. Vor fi nopți și dimineți geroase, vânt, polei, ghețuș și ninsori viscolite.

Mihai Huștiu, meteorolog ANM: Cel mai frig va fi în partea de nord a Moldovei. Gerul persistă atât ziua, cât și și noaptea. Cele mai coborâte temperaturi vor fi luni dimineață, cu minus 21 de grade. Codul galben este valabil pentru cea mai mare parte a Moldovei, apoi se extinde în jumătatea de est a țării. Avem parte și de precipitații, mai ales ninsori, iar aceste ninsori ar fi pe arii mai extinse în noaptea de duminică spre luni.

Vestul și centrul țării sunt ferite de acest episod de iarnă. De la mijlocul săptămânii, vremea se încălzește, dar sunt posibile ploi.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite