Premierul cere o analiză a situației de la Curtea de Argeș, unde criza apei potabile se agravează
Criza apei potabile din Curtea de Argeș se prelungește și se agravează, spre disperarea locuitorilor. De trei luni, cei 40.000 de oameni din oraș și din comunele învecinate nu au apă potabilă la robinete, iar acum a fost descoperită în rețea și o bacterie periculoasă. Apa nu mai poată fi folosită nici măcar la spălat. În tot acest timp, autoritățile locale au refuzat să dea explicații. Premierul Ilie Bolojan a cerut o analiză a situației până săptămâna viitoare și termene clare de remediere a problemei.
Noi analize realizate de Direcția de Sănătate Publică au arătat că în apa de la stația de tratare a oraşului a fost identificată bacteria clostridium. Iar localnicii au fost sfătuiţi să nu mai folosească apa nici măcar pentru spălarea alimentelor sau igienă.
Probleme cu apa în Curtea de Argeș sunt încă de acum trei luni, când stația de tratare nu a putut filtra corespunzător apa care a devenit tulbure după golirea barajului Vidraru, aflat în proces de retehnologizare.
De atunci, apa de la robinete nu mai este potabilă, iar oamenii sunt nevoiţi să se aprovizioneze de la bazinele amplasate în diferite puncte din oraş sau de la izvoare.
Hidroelectrica susține că lucrările la Vidraru au fost programate din timp și au toate avizele necesare. Reprezentanții companiei dau vina pe operatorul local care are responsabilitatea tratării și distribuției apei către populație.
Aflată în subordinea Consiliul Local, societatea de apă spune că folosește tratamente intensive și dezinfectează cu o doză mare de clor. Însă, de trei luni, măsurile nu dau rezultate.
Consilierii locali susțin că au fost alocați bani pentru investiții în modernizarea instalațiilor.
Disperați că situația nu are încă rezolvare și nici nu primesc răspunsuri de la autoritatea locală, câteva sute de localnici au protestat în centrul orașului, la îndemnul AUR.
Primarul și președintele Consiliului Județean, ambii social democrați, și nici prefectul nu au vrut să stea de vorbă cu echipa TVR. Ultima dată când primarul din Curtea de Argeș a răspuns întrebărilor presei a fost acum două luni, când anunța că problema este aproape să se rezolve.
Premierul Ilie Bolojan a cerut o analiză a situației până săptămâna viitoare și termene clare de remediere a problemei, care să fie comunicate și populatiei.

