Sentință definitivă în cazul mamei din Galați care și-a ucis fiica în bătaie: femeia va sta 28 de ani de închisoare
Sentință definitivă în cazul mamei din Galați care și-a ucis în bătaie fiica de 9 ani. Femeia va sta 28 de ani în închisoare, au decis judecătorii.
Unchiul și mătușa copilei, care au știut de violențele la care era supusă fata, dar nu au anunțat autoritățile, au primit fiecare câte o condamnare la 18 ani după gratii pentru complicitate la omor.
În plus, cei trei trebuie să plătească și 300.000 de lei daune morale celor două surori mai mici ale fetei, aflate în grija statului.
Totul s-a întâmplat în urmă cu doi ani, într-un apartament din Galați, unde echipele de intervenție, chemate de vecini, au găsit-o pe copilă plină de vânătăi și arsuri. Medicii nu au mai putut să o salveze.
Vă reamintim: apelați 112 pentru cazurile de urgență. La numărul 119 puteți semnala cazurile de violență și abuz asupra copiilor. Iar la Telefonul Copilului puteți apela pentru consiliere și sprijin specializat.

