EXCLUSIV Șeful Armatei Române: vrem să aducem la comunicațiile terestre comunicații din domeniul spațial

Sursa foto: NATO
28 January 2026, 07:30 (actualizat 30 January 2026, 12:51)

Într-un interviu acordat în exclusivitate TVR, șeful Statului Major al Apărării a vorbit despre exercițiile la care vor participa militarii români în acest an și susține ca sunt multe lecții pe care Armata României și aliații din cadrul NATO le-au învățat din conflictul militar din Ucraina.

Generalul Gheorghiță Vlad: Avem peste 40 de evenimente de instruire majore planificate în acest an, la nivel strategic avem exercițiul Histria care înglobează toate exercițiile de nivel operativ. (…) la nivelul forțelor aeriene exercițiul Burebista, la nivelul forțelor navale – exercițiul Seashield. (…) În fiecare an învățăm noile proceduri, avem foarte multe lecții învățate din conflictele actuale și în special din conflictele din Ucraina. Armata României la fel ca și ceilalți membri NATO încearcă să se adapteze noilor tactici și proceduri din războaiele curente și să găsim cele mai bune formule astfel încât să ne îndeplinim misiunile instituționale.

Jurnalist TVR: Ne dați exemplu de o lecție învățată pe care o adaptați la exercițiile din acest an?

Generalul Gheorghiță Vlad: Tot ați vorbit de drone, tot ați vorbit de impactul tehnologiilor distructive și emergente. Încercăm să combinăm în acțiunile cinetice, acțiunile tactice, amenințările din domeniul hibrid. Vrem să aducem la comunicațiile terestre comunicații din domeniul spațial.

Interviul integral cu șeful Armatei Române, în cadrul emisiunii “Lumea diplomatică” realizată de Vlad Ungar.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite