Tragedie pe calea ferată în Spania: zeci de victime după ciocnirea a două trenuri în Andaluzia. Trei zile de doliu național
Tragedie feroviară de proporții în sudul Spaniei, duminică seară. 40 de oameni au murit, după ce un tren de mare viteză care circula între Malaga și Madrid a deraiat și s-a prăbușit peste o altă garnitură în mișcare, cu sute de călători la bord, care circula din direcția opusă. Doi români au fost răniți ușor în accident, anunță MAE. Premierul Pedro Sanchez a decretat trei zile de doliu național. Vă avertizăm că urmează imagini și informații care vă pot afecta emoțional!
„A fost o noapte de adâncă durere, de coșmar”, au declarat autoritățile. Operatiunile de descarcerare au fost extrem de anevoioase. Singurul drum de acces are doar un sens, iar ambulanțele nu au putut circula rapid. In plus, identificarea trupurilor neînsuflețite ori a pacienților aflați în comă decurge foarte greu. Va fi nevoie de teste ADN.
În Adamuz, mica localitate unde a avut loc tragedia, localnicii au ținut un moment de reculegere pentru sufletele victimelor. La fel au făcut parlamentarii din capitală, precum și echipa de fotbal Real Madrid, înaintea antrenamentului de astăzi.
ACTUALIZARE Numărul deceselor în urma accidentului feroviar din Spania a ajuns la 40, arată un bilanț recent, potrivit agenției EFE, care citează surse apropiate anchetei.
ACTUALIZARE Nu se cunosc încă cauzele accidentului – calificat de guvernul spaniol drept „ciudat”. Este exclusă deocamdată ipoteza unei erori umane.
Nuestras labores de investigación, apoyo y seguridad tras el accidente ferroviario de #Adamuz no cesan, el trabajo conjunto con compañeros de emergencias está siendo fundamental. pic.twitter.com/kDRwdiR8sK
— Guardia Civil (@guardiacivil) January 19, 2026
ACTUALIZARE Doi români au fost răniți ușor în accidentul feroviar din Spania, anunță MAE.
„Reprezentanţii Consulatului General al României la Sevilla au comunicat telefonic cu cele două persoane de cetăţenie română, acestea confirmând că se află în afara oricărui pericol. La nivelul oficiului consular nu au fost recepţionate solicitări de asistenţă consulară legate de acest accident”, precizează MAE într-un comunicat.
MAE: Doi români au fost răniți ușor în accidentul feroviar din Spania
ACTUALIZARE Serviciile de urgență din Andaluzia au declarat că 122 de persoane au fost tratate pentru rănile suferite și că 48 de persoane sunt încă internate în spital, dintre care 12 la terapie intensivă.
„Sunt mulți răniți – încă tremur”, a declarat pentru El País María San José, în vârstă de 33 de ani, o pasageră din trenul care a deraiat primul.
Impactul a fost ca o lovitură bruscă, luminile s-au stins. Eram pe ultimele locuri de vagon, am fost aruncat, m-am rostogolit de nu ştiu de câte ori. Oamenii ţipau în jur, de sus cădeau valizele, își amintește unul dintre călători.
#AccidenteFerroviario | Más de 220 guardias civiles, pertenecientes a unidades de Seguridad Ciudadana, Agrupación de Tráfico, GRS y del Servicio Aéreo, continúan trabajando en el dispositivo tras el accidente ferroviario ocurrido en #Adamuz #Córdoba.
— Guardia Civil (@guardiacivil) January 19, 2026
El equipo Central de… pic.twitter.com/8ZiiXL8eHW
Un alt martor a declarat pentru postul public de televiziune RTVE că unul dintre vagoanele primului tren s-a răsturnat complet.
Un pasager neidentificat din al doilea tren – care mergea de la Madrid la Huelva – a declarat pentru postul public de televiziune TVE: „Erau oameni care țipau, gențile lor cădeau de pe rafturi. Călătoream spre Huelva în al patrulea vagon – ultimul, din fericire.”
____________
Premierul Pedro Sanchez: Vom afla adevărul!
”Vom afla adevărul”, a spus premierul Pedro Sanchez, care a mers la locul tragediei și le-a promis răniților și familiilor victimelor toată asistența necesară. A decretat trei zile de doliu național.
El Gobierno de España va a decretar tres días de luto nacional por el accidente ferroviario en Adamuz.
— La Moncloa (@desdelamoncloa) January 19, 2026
◾Comenzarán a medianoche, a las 24h de hoy, 19 de enero, y se extenderán hasta la medianoche del jueves 22.https://t.co/DpYcoEoEWP pic.twitter.com/kZFNuIWKFg
Trenul de seară dintre Malaga și Madrid, care transporta aproximativ 300 de pasageri, a deraiat în apropierea orașului Adamuz, lângă Cordoba, la 10 minute după ce a părăsit stația de plecare.
A intrat pe linia adiacentă, unde a lovit un alt tren de mare viteză, care venea de la Madrid și se îndrepta spre Huelva, cu aproximativ 200 de pasageri la bord. Impactul s-a resimțit ca un cutremur, a relatat un jurnalist martor al tragediei. Pasagerii au folosit ciocane de urgență pentru a sparge geamurile vagoanelor și a ieși.
Bilanțul victimelor a crescut vertiginos peste noapte. Cel puțin 100 de persoane au fost rănite.
Antonio Sanz, ministrul Sănătății, Andaluzia: Sunt cinci pacienți grav răniți, în prezent în stare stabilă, dar care nu au fost încă transferați, șase în stare foarte gravă, patru care au fost deja transferați, doi care așteaptă transferul la un spital și șapte cu leziuni minore, care au fost transferați la spitalul Andújar.
Îi mulțumesc lui Dumnezeu că nu s-a întâmplat nimic în vagonul nostru. Toată lumea s-a ajutat reciproc și mă rog la Dumnezeu ca totul să fie bine și să fie puțini răniți și decedați, spune un martor.
Ministrul Transporturilor: Un accident „extrem de ciudat”
Trenul care a ieșit de pe linie aparține unui operator feroviar privat italian. Ministrul Transporturilor a catalogat accidentul drept „extrem de ciudat” – acesta s-a petrecut pe o porțiune dreaptă de cale ferată, reabilitată anul trecut. Investigația va dura cel puțin o lună.
Sute de pasageri au fost preluați de autobuze și duși la adăpost. Serviciile feroviare între Madrid și Andalusia sunt suspendate astăzi.
Regele Felipe: Ne exprimăm consternarea
Regele Felipe al VI-lea și regina Letizia au fost imediat puși la curent cu situația. Cei doi erau în Grecia, la înmormântarea Principesei Irina a Greciei și Danemarcei.
Regele Felipe al VI-lea al Spaniei: Ne exprimăm consternarea pentru accidentul îngrozitor care a avut loc ieri, în Adamuz, coliziunea dintre cele două trenuri, care a provocat atat de multe victime.
Membrii unei unități militare de urgență de la o bază aeriană din zonă au fost mobilizați pentru a interveni în operațiunile de salvare. Este cel mai grav accident feroviar înregistrat în Spania în ultimii 13 ani.

