NASA a făcut în premieră o evacuare din motive medicale de pe Stația Spațială Internațională. Echipajul SpaceX s-a întors pe Pământ cu o lună mai devreme
NASA a făcut, în premieră, o evacuare medicală de pe Staţia Spaţială Internaţională, după ce unul din astronauţi a avut nevoie de îngrijiri. Astfel, echipajul SpaceX s-a întors pe Pământ cu o lună mai devreme decât era programat.
Capsula a amerizat în Oceanul Pacific, în largul coastelor Californiei, iar echipele de recuperare au intervenit imediat pentru preluarea astronauţilor.
Oficialii NASA nu au oferit detalii privind identitatea astronautului sau problemele de sănătate ale acestuia, dar au dat asigurări că nu reprezintă o urgenţă şi că starea sa e stabilă.
La bord s-au aflat patru membri ai echipajului: doi astronauţi NASA, un astronaut japonez şi un cosmonaut rus.
Cei patru membri ai echipajului, astronauții NASA Mike Fincke și Zena Cardman, astronautul japonez (JAXA) Kimiya Yui și cosmonautul Oleg Platonov (Roskosmos) au fost nevoiți să-și scurteze misiunea de 6 luni cu aproape o lună.
Agenția spațială americană a anunțat de săptămâna trecută că membrii misiunii Crew-11 vor fi evacuați de pe ISS din cauza unei probleme de sănătate care afectează unul dintre astronauți. Un ‘risc persistent’ și ‘incertitudinea cu privire la diagnostic’ au determinat decizia de a readuce echipajul mai devreme, a explicat directorul medical al NASA, James Polk, subliniind în același timp că nu a fost o evacuare de urgență.
‘Membrul (bolnav) echipajului era și rămâne în stare stabilă’, a asigurat Rob Navias, un oficial NASA, cu puțin timp înainte ca capsula să se desprindă miercuri de ISS, care orbitează la o altitudine de aproximativ 400 km în jurul Pământului.
‘Suntem cu toții bine‘, a scris, de asemenea, săptămâna aceasta, pe LinkedIn, pilotul misiunii, Mike Fincke. ‘Aceasta este o decizie atent gândită, menită să permită efectuarea unor examinări medicale adecvate la sol, unde sunt disponibile toate capacitățile de diagnostic necesare. Este decizia corectă’, a continuat el.
Cei patru membri ai misiunii Crew-11 au ajuns la stația orbitală în august. Aceștia urmau să rămână acolo până la următoarea rotație a echipajului, planificată pentru mijlocul lunii februarie.
Prin urmare, această misiune, Crew-12, ar putea fi lansată mai devreme decât era planificat, a anunțat NASA. Astronauta franceză Sophie Adenot este programată să participe, marcând primul ei zbor spațial și totodată primul pentru o astronaută franceză de la Claudie Haignere în 1996, transmite AFP.
În prezent, Stația Spațială Internațională este ocupată în continuare de trei astronauți – un american și doi ruși care au sosit în noiembrie la bordul unei capsule Soiuz.

