Iarna pune presiune pe sistemul energetic: mii de gospodării fără curent, stocurile de gaze sunt în scădere

8 ianuarie 2026, 18:19 (actualizat 8 ianuarie 2026, 21:17)

Iarna pune la încercare sistemul energetic. Aproape 12.000 de gospodării nu au în continuare energie electrică după vântul din zilele trecute, iar stocurile de gaze naturale ale țării au început să scadă odată cu vremea tot mai rece. Și în București, aproape o treime dintre imobile nu sunt alimentate corespunzător cu apă caldă și căldură.

Stocurile de gaze naturale au scăzut sub pragul de 70%, dar se mențin peste media europeană. Consumul ar urma însă să crească și mai mult, în condițiile în care meteorologii au anunțat zile geroase. Vârful este așteptat săptămâna viitoare, motiv pentru care ministrul Energiei a convocat Comandamentul Energetic.

Autoritățile estimează că temperaturile scăzute vor duce la o creștere a consumului de gaze naturale la nivel național cu aproximativ 20%, până la 56–58 de milioane de metri cubi pe zi.

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan: Săptămâna viitoare va crește consumul de gaze cu aproximativ 20%, vor fi trei zile de vârf

Din depozite pot fi extrași zilnic aproximativ 24–25 de milioane de metri cubi, iar producția internă este de peste 21–22 de milioane de metri cubi. Pentru diferența rămasă, România va apela la importuri.

România importă deja gaze naturale, în contextul în care producția internă și cantitățile scoase din depozite nu acoperă consumul.

În ultimele zile, prețul gazelor a crescut ușor, cu până la 2 euro pe MWh, însă specialiștii spun că nu ar trebui să fie o problemă majoră dacă perioada de ger se limitează la câteva zile. Riscurile apar în cazul în care vremea foarte rece se va prelungi.

În teritoriu, aproape 12.000 de gospodării sunt în continuare fără energie electrică, în urma avariilor provocate de condițiile meteo. Peste o mie de specialiști au fost mobilizați pentru remedierea defecțiunilor, însă intervențiile sunt îngreunate de drumurile acoperite de zăpadă.

Autoritățile estimează că până la finalul săptămânii vor fi reconectate cât mai multe locuințe, dar avertizează că noile coduri galbene și portocalii de vreme rea ar putea provoca alte avarii.

Probleme persistă și în București, unde mulți locuitori stau în frig din cauza deficiențelor sistemului de termoficare. În prima parte a zilei, aproximativ 70 de imobile nu aveau deloc apă caldă și căldură, iar peste 3.500 de clădiri, dintr-un total de circa 9.200, nu erau alimentate corespunzător cu agent termic.

În unele zone ale Capitalei, locatarii spun că nu au căldură și apă caldă de mai multe zile și sunt nevoiți să folosească aeroterme sau alte surse alternative de încălzire, ceea ce duce la facturi mai mari la electricitate și la disconfort accentuat, mai ales pentru persoanele bolnave sau în vârstă.

Ministrul Energiei a precizat că va avea, în perioada următoare, o discuție cu primarul general al Capitalei despre fuziunea ELCEN cu Termoenergetica, în încercarea de a găsi soluții pe termen mediu și lung pentru sistemul de termoficare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite