Zeci de persoane au protestat în curtea Spitalului din Buzău, după decesul unui tânăr
Protest cu peste 100 de persoane în curtea Spitalului Județean Buzău, după ce un tânăr de 25 de ani a murit în secția de ATI.
Pacientul era victima unui accident rutier. Starea lui s-a înrăutățit brusc și a murit în dimineața zilei în care urmă să fie operat.
Rudele și apropiații au venit să ceară explicații cu pancarte și lozinci la adresa medicilor. Pentru că protestul a fost transmis live pe rețelele de socializare, numărul participanților a crescut.
Situația risca să degenereze, așa că au fost chemați în sprijin polițiști și jandarmi. Nimeni din conducerea spitalului nu a ieșit să vorbească cu protestatarii, dar medicii au discutat cu părinții băiatului decedat.

