Zeci de persoane au protestat în curtea Spitalului din Buzău, după decesul unui tânăr

6 ianuarie 2026, 20:22

Protest cu peste 100 de persoane în curtea Spitalului Județean Buzău, după ce un tânăr de 25 de ani a murit în secția de ATI.

Pacientul era victima unui accident rutier. Starea lui s-a înrăutățit brusc și a murit în dimineața zilei în care urmă să fie operat.

Rudele și apropiații au venit să ceară explicații cu pancarte și lozinci la adresa medicilor. Pentru că protestul a fost transmis live pe rețelele de socializare, numărul participanților a crescut.

Situația risca să degenereze, așa că au fost chemați în sprijin polițiști și jandarmi. Nimeni din conducerea spitalului nu a ieșit să vorbească cu protestatarii, dar medicii au discutat cu părinții băiatului decedat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite