Ilie Bolojan: „Cel puțin în fapte de corupție grave nu ar trebuie să existe prescripție”
Premierul Ilie Bolojan a vorbit, la DigiFM, despre sistemul de justiție, în urma documentarului Recorder. Primul ministru a precizat că, din punctul său de vedere, nu ar trebui să poată fi prescrise faptele de mare corupție.
„Cetățenii români au încredere scăzută în politică și justiție. În ceea ce privește justiția, aici sunt câteva probleme care au fost punctate în aceste zile. Nu putem nega că prescripția unor fapte generează nemulțumiri. Un alt aspect important ține de cum se formează completele. Este important de ce în spețe identice la instanțe diferite apar sentințe diferite. (…) Fără să fiu specialist în materie juridică, în fapte de corupție grave nu ar trebui să existe prescripție. Am decis să formăm un grup cu reprezentanți ai CSM-ului așa încât la final să avem o analiză a ultimilor ani, apoi să vedem care sunt mecanismele din interior care pot fi îmbunătățite”, a precizat premierul.

