Zi de doliu la Timișoara. La 17 decembrie 1989 au căzut primii eroi ai Revoluției
Zi de doliu astăzi la Timișoara, în memoria celor care și-au pierdut viața în baia de sânge cu care comunismul a încercat pentru ultimă dată să înăbușe revolta celor pregătiți să plătească pentru libertate. 17 decembrie 1989 este ziua în care au căzut primii eroi ai Revoluției.
17 decembrie a fost una dintre cele mai cumplite zile din timpul Revoluției de la Timișoara. Confruntările violente cu forțele de ordine au escaladat în mai multe zone din oraș. Manifestanții mergeau pe străzi și strigau “Jos Ceaușescu!”, “Jos comunismul!”, “Vrem alegeri libere”, “Azi în Timișoara, mâine-n toată țara”. Au reușit să intre în sediul Comitetului Județean de Partid, au scos portretele dictatorului în stradă și le-au călcat în picioare, iar steagului comunist i-au dat foc.
Nu a durat însă mult până când tancurile și blindatele au fost scoase în stradă și s-a tras asupra mulțimii. S-au înregistrat primii morți și răniți, iar unii dintre timișorenii care au ieșit în stradă în urmă cu 36 de ani nu s-au mai întors niciodată acasă.
În noaptea care a urmat a venit o furtună puternică, însă ploaia nu a reușit să spele până a doua zi urmele sângelui de pe caldarâmul străzilor.
Din 1993, 17 decembrie a fost declarată oficial zi de doliu la Timișoara, în memoria celor care în urmă cu 36 de ani au avut curajul să iasă în stradă, iar mulți dintre ei și-au pierdut viața astfel încât noi să nu mai trăim astăzi în comunism și să ne putem bucura de libertate.
Pe parcursul zilei au fost oficiate mai multe slujbe de comemorare pentru cei care și-au pierdut viața atunci. Au fost programate mai multe depuneri de coroane, iar de la ora 18.00, pe treptele Catedralei Mitropolitane s-a ținut un moment de reculegere în memoria eroilor din Decembrie 1989.

