Timișoara, primul oraș liber de comunism. 36 de ani de la scânteia care a dus la izbucnirea Revoluției din 1989

15 December 2025, 13:20 (actualizat 15 December 2025, 13:22)

Sunt 36 de ani de când România a trecut de la comunism la democrație. Schimbarea de regim, plătită scump cu sânge, va fi comemorată în această săptămână la Timişoara, acolo de unde a pornit Revoluția din decembrie 1989.

Scânteia Revoluției s-a aprins în 15 decembrie. Pastorul reformat Laszlo Tokes cerea atunci sprijin pentru a nu fi mutat din comunitatea religioasă pe care o conducea. El le spusese enoriașilor că va fi transferat de la Timișoara într-un sat din Sălaj și i-a chemat să fie martori la evacuarea sa abuzivă. Pastorul criticase regimul Ceaușescu, iar oamenii i-au fost alături.

Chiar din acea seară, lucrători ai Securității, în civil, au încercat să-i aresteze. Au izbucnit conflicte, care nu s-au extins.

A doua zi, manifestația de solidaritate s-a transformat într-o demonstrație anticomunistă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite