20 decembrie 1989, Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România
20 decembrie 1989 este ziua în care timișorenii au proclamat primul oraș liber de comunism din România. Trecuseră patru zile de revoltă în Timişoara şi zeci de eroi se jertfiseră deja pentru libertate. La 31 de ani de la acel moment, astăzi, în Piata Victorie, au sunat din nou sirenele, în amintirea acelei zile care ne-a adus într-un nouă lume.
20 December 2020, 16:20