16 decembrie este ziua în care curajul câtorva tineri a pornit Revoluţia la Timișoara. În urmă cu 33 de ani, în vestul ţării s-a strigat pentru prima oară: libertate!
Astăzi se împlinesc 31 de ani de când s-a auzit, la Timişoara, primul strigăt de libertate, strigăt care avea să declanşeze revoluţia împotriva regimului comunist.
Preşedintele Consiliului Naţional Maghiar din Transilvania, László Tőkés, şi preşedintele Consiliului Naţional Secuiesc, Balázs Izsák, au depus la ÎCCJ un denunţ penal împotriva preşedintelui Klaus Iohannis. Acesta e acuzat de instigare la ură şi discriminare.
Drumul spre libertate a pornit din Piaţa Sfânta Maria, ca răspuns la apelul pastorului reformat Laszlo Tokes de a fi martori la evacuarea sa din locuinţă, din cauza criticilor aduse regimului Ceauşescu. De atunci, Marşul Libertății este refăcut în fiecare an la Timișoara.