Ședință convocată, apoi anulată, la Curtea de Apel București: șefa instituției voia să vorbească despre ”problemele reale”. Judecătorii CAB ar fi acuzat că întâlnirea era una de intimidare
După noi declarații făcute într-un interviu de judecătoarea Raluca Moroșanu, în care sunt vizate direct șefa Curții de Apel București, Liana Arsenie și președinta Înaltei Curți de Casație și Justiție, Lia Savonea, au apărut noi reacții atât din sistem, cât și din partea guvernanților. Potrivit unor surse judiciare, o ședință convocată de președinta Curții de Apel București a fost anulată. Iar președintele Nicușor Dan, înainte de a pleca într-o vizită oficială în Finlanda, a avut un nou mesaj. Statul de drept nu este negociabil, a transmis președintele țării.
Ședința ar fi trebuit să aibă loc la ora 12.00, apoi a fost mutată la ora 11.00, iar în cele din urmă a fost anulată.
Mai mulți magistrați de la Curtea de Apel București au declarat pentru Știrile TVR că șefa instanței a decis anularea ședinței întrucât ar fi avut informații că mai mulți judecători i se opun. Aceștia ar fi coalizat cu cei care au ales să facă dezvăluiri în spațiul public privind starea justiției.
Până la urmă, a avut loc o ședință a unei secții de la Curtea de Apel București.
De asemenea, președintele Nicușor Dan a avut o reacție luni dimineața în privința stării justiției și și-a arătat îngrijorarea.
”Plec la summitul de la Helsinki, dar iau cu mine îngrijorările societății legate de funcționarea justiției, pe care le împărtășesc. Problemele semnalate în spațiul public sunt grave, dar au rezolvare. În limitele atribuțiilor mele constituționale, voi acționa pentru apărarea independenței justiției și a statului de drept. Statul de drept nu este negociabil”, a scris șeful statului pe platforma X.
De asemenea și ministrul Justiției, Radu Marinescu, a reacționat și a declarat pentru Știrile TVR că problemele devoalate trebuie verificate.
Lunea viitoare, pe 22 decembrie, va exista o întâlnire între Nicușor Dan și judecătorii și procurorii care doresc să îi aducă la cunoștință președintelui problemele cu care se confruntă în sistemul judiciar.
Duminică seara, a fost a cincea seară de proteste în București și în țară pentru justiție independentă. Oamenii cer rezolvarea problemelor reclamate chiar de unii magistrați. Mesajele sunt clare: fără corupție, justiție corectă și demiterea celor responsabili de problemele grave din instanțe.

