Armata Română testează un performant sistem anti-dronă american. Merops se bazează pe inteligență artificială și poate fi integrat cu radarele de la sol
Armata Română testează un performant sistem anti-dronă american. După incidentele cu dronele rusești, Forțele Americane din Europa au oferit Poloniei și României un sistem care se bazează pe inteligență artificială și poate fi integrat cu radarele de la sol. Iar interceptorul care doboară drona este mult mai ieftin decât o rachetă de sute de mii de dolari.
Militarii americani au demonstrat ce poate face Merops într-un poligon din Polonia. Sistemul este creat special pentru a intercepta dronele rusești Shahed. Deja a fost folosit în Ucraina, unde, potrivit Armatei SUA, a interceptat peste 1.000 de aparate fără pilot ale Federației Ruse.
gl. Curtis W. King, armata SUA: „Cred că, evident, recentele incursiuni în spațiul aerian NATO i-au încurajat pe toți să se miște mai repede, să se uite la alte sisteme pe care le putem folosi în timp scurt. Așadar, ceea ce ați văzut astăzi este o demonstrație a faptului că atât Polonia, cât și România s-au mișcat repede pentru a lua sisteme de acest fel. Repet, avem capacitatea de a doborî drone. Am fost foarte eficienți cu avioanele, cu alte sisteme de la sol pentru a face asta. Dar acum avem un sistem care costă mult mai puțin și ne permite să le doborâm eficient, la un cost mult mai mic.”
Merops se bazează pe o dronă care, ghidată de radare, interceptează aparatul-țintă. Un interceptor de acest tip costă 14.500 de dolari, cam o zecime din prețul unui aparat fără pilot Shahed.
Potrivit estimărilor, în Ucraina, Merops a doborât aparate rusești în valoare de peste 200 de milioane de dolari, cu costuri de aproximativ 15 milioane.
cdor. Valentin Mateiu, analist militar: Lansatorul se bazează pe o dronă interceptoare autonomă. Datele sunt transferate de la senzori, prin sistemul de comandă care decide ce țintă va fi interceptată. Iar această dronă acționează independent.
Polonia și România au avut în ultimul timp serioase probleme cu dronele rusești. În ultimii doi ani, aparate fără pilot rusești au intrat ilegal în spațiul aerian românesc de cel puțin 13 ori. De fiecare dată, Forțele Aeriene au ridicat avioane F-16 românești sau alte aparate ale aliaților care participă la securizarea flancului estic.

