Europa printre rânduri. Comisia Europeană și-a încălcat propria regulă și i-a răspuns lui Trump: “Suntem mândri de liderii noștri”

12 December 2025, 11:33

Donald Trump a atacat din nou Europa și de această dată Europa i-a răspuns. Purtătoarea de cuvânt a Comisiei Europene a reacționat la declarațiile președintelui american, într-un rar moment în care un oficial de la Bruxelles a comentat declarațiile unui politician. Ce i-a transmis Bruxelles-ul lui Trump, aflați în rubrica “Europa printre rânduri”, semnată de Lucian Pîrvoiu.

Președintele american a dat din nou de pământ cu liderii europeni într-un interviu pentru Politico. El îi critică pe aceștia și îi face slabi, incapabili să gestioneze războiul din Ucraina, un grup de națiuni aflate în descompunere, în care unele țări nu vor mai fi viabile. Comisia Europeană, care de obicei are o regulă de aur, de a nu comenta declarații, și-a încălcat propria regulă și a venit cu o replică a purtătoarei de cuvâng Paula Pinho: “Suntem mândri de liderii noștri, și foarte recunoscători, începând cu liderul acestei instituții, președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, de care suntem foarte mândri și ne poate conduce prin multele provocări la care trebuie lumea să facă față”.

„Un răspuns un pic exaltat, având în vedere că eu spre exemplu nu sunt mândru de toți liderii europeni. Nu sunt mândru de Viktor Orban, pentru că este prietenul lui Putin, nu sunt sunt mândru de Robert Fico, pentru același motiv, și nu sunt mândru de Andrej Babis, noul premier miliardar al Cehiei, pentru că este eurosceptic într-un moment în care avem nevoie mai mult ca niciodată de solidaritate europeană”, spune Lucian Pîrvoiu, realizatorul rubricii.

Cehia virează spre euroscepticism

Controversatul lider al partidului populist ANO a fost numit de președintele pro-european Peter Pavel prim ministru, pentru că nu a avut încottro. Babis a mai fost în fruntea guvernului de la Praga în perioada de aur a grupuli de la Vișegrad, când, împreună cu liderii maghiar, slovac și polonez, blocau și negociau la sânge aproape orice cu bruxelle-ul. Acum, polonezii care îl au premier pe pro-europanul tusk s-au retras din poza aceasta, însă revenirea în funcție le va da idei lui Orban și Fico.

Ungaria și Slovacia atacă UE la CJUE

Ungaria și Slovacia s-au pregătit să atace la Curtea Europeană de Justiție programul RePower Europe, care prevede renunțarea TOTALĂ la gazul și țițeiul rusești. Orban și Fico consideră această obligație drept fraudă legală, ceea ce ne duce la începutul rubricii, la interviul lui Traum, care spunea de liderii europeni că sunt slabi. Așa e, unii au pur și simplu o slăbiciune pentru Putin și uită că sunt parte a proiectului european, cel mai mare proiect democratic și de prosperitate care a existat vreodată pe această lume. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite