Un profesor de liceu din Timișoara este acuzat că ar fi avut o relație intimă cu o elevă de clasa a IX-a

4 decembrie 2025, 20:16 (actualizat 4 decembrie 2025, 20:20)

Situație revoltătoare la un liceu din Timișoara: un profesor ar fi avut o relație intimă cu o elevă de clasa a IX-a. Polițiștii, procurorii, angajați ai serviciilor sociale, dar și Inspectoratul Școlar Timiș fac cercetări, iar profesorul a demisionat între timp. Vă reamintim că la numărul unic 119 puteţi semnala cazurile de abuz, neglijare, exploatare și orice altă formă de violență asupra copiilor. Informații cu impact emoțional!

Totul a ieșit la iveală după ce o elevă de 14 ani de la Liceul Tehnologic de Vest i-a povestit ce s-a întâmplat consilierului școlar, iar acesta a alertat conducerea unității de învățământ.

Fata susține că, în câteva săptămâni, s-ar fi întâlnit de patru ori cu profesorul de 31 de ani, care predă Tehnologie în construcții.

Conducerea școlii a demarat o anchetă internă și a discutat atât cu eleva, cât şi cu profesorul acuzat, abia apoi a anunțat autoritățile.

Inclusiv conducerea Inspectoratului Școlar Timiș a fost informată despre caz după câteva zile și a demarat, la rândul său, o anchetă. Cercetări fac și Direcția pentru Protecția Copilului și Poliția.

Cazul a fost preluat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiș, care urmează să stabilească dacă există elemente pentru urmărirea penală.

Între timp, profesorul și-a dat demisia. În fața anchetatorilor, a negat acuzațiile.

Profesorul este căsătorit, iar soția lui predă la același liceu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite