Puține bucurii de sărbători pentru sinistrații din Suceava și Galați. Multe familii încă locuiesc în  containere sau module

2 December 2025, 12:30

Pentru locuitorii din Suceava și Galați, unde inundațiile au făcut prăpăd în ultimii doi ani, sărbătorile nu vin cu prea multe bucurii.  Dar aduc speranță, deși multe familii încă locuiesc în  containere sau module pentru că nu au reușit să-și refacă locuințele pe cont propriu.

Locuitorii din Neamț loviți de inundații au puține motive de bucurie, în pragul sărbătorilor. Unii nu mai au nimic. Stau în containere, cu gândul la ajutorul promis în primele zile după ce a lovit nenorocirea.

Gheorghe nu mai are casă. I-a spulberat-o viitura. A mai rămas în picioare doar grajdul în care crește un vițel și o vaca.

Gheorghe Flocea, localnic din satul Neagra, Broșteni: “Tot în container, nu a venit nimeni să mă ajute, nu mi-a zis nimic. A rămas că-mi cumpără teren, casă, dar au plecat și am rămas așa. N-am nicio speranță. Uitați ce frig e, îmi clănțăne dinții în gură”.

Sunt și oameni mai norocoși. Cu banii lor și cu ce au primit de la stat, cu multă muncă și cu ajutorul voluntarilor au reușit s-o ia de la zero. Pas cu pas, cărămidă cu cărămidă, au fost ridicate peste 40 de case noi și mai bine de 100 au fost refăcute. Dar încă mai e de lucru.

Cele mai multe locuințe din Neagra au fost ridicate sau reparate, însă nu toți proprietarii sunt norocoși și nu se pot muta în casa nouă de sărbători pentru că încă nu sunt locuibile

În primele zile după inundațiile devastatoare, casa lui Claudiu nu se vedea din cauza mormanului de peste șapte metri de resturi de lemn, mașini, motociclete și tot ce a adus, furios, râul Neagra. Acum e optimist. Nimic nu ar fi fost însă posibil fără ajutorul oamenilor din toată țara care au contribuit cu bani, materiale, dar mai ales cu mâinile lor.

Claudiu Ciocan, localnic, sat Neagra, Broșteni: Înaintăm ușor-ușor, sperăm să ne mutăm înainte de Crăciun. Noi ne forțăm, au fost mulți voluntari. Țin să mulțumesc la toată lumea că am ajuns la rezultatul acesta. Muncesc și eu cot la cot cu ei 12 ore pe zi”.

Și Sorina Costache are acum o casă nouă în locul celei distruse de ape: “Toți am rămas șocați după catastrofa care a fost, dar suntem mai bine că n-avem încotro, ne-a ajutat lumea, mergem înainte”.

Alexandru Hurjui, primarul orașului Broșteni: Au ajuns la gospodării de aici 14 milioane de lei. Suma a  fost completata cu două milioane de lei. A fost o mobilizare fără precedent care a dus la reconstrucția a 45 de case și la repararea celor 150 care aveau nevoie”.

La Pechea, în Galați, încă sunt oameni care vor petrece sărbătorile în module, deși a trecut mai bine de un an de la inundațiile devastatoare. Sorin Bute abia supraviețuieste de pe o zi pe alta. S-a născut cu probleme la membrele de pe partea stângă a corpului și trăiește doar din ajutorul social de 131 de lei. Îi sunt aproape sora și câțiva voluntari, care au reușit să ridice câțiva pereți pe locul vechii case.

Mihăiță Măncilă, primar Pechea: “Mai sunt puțini care stau în module. Sunt persoane care au nevoie în continuare, în vârstă, cărora le e greu să-și facă o nouă locuință”.

În Slobozia Conachi, două localnice au pierdut tot în câteva ore. Împart aceeași curte și acum. Fiecare, abia a reușit să repare câte o cameră.

Ștefana Bodea, localnică din Slobozia Conachi: De câte ori plouă, am inima în gât, nu mai pot, am văzut moartea cu ochii”.

În toată zona e nevoie de investiții uriașe în împădurire, amenajarea de baraje pentru a prelua viiturile și refacerea terenurilor din apropierea localităților.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite