Legea petrolului ar putea fi schimbată. Guvernul vrea să recupereze perimetrul Trident din Marea Neagră. Acesta ar putea trece de la Lukoil la statul român

29 November 2025, 21:35 (actualizat 29 November 2025, 21:36)

Guvernul ar putea modifica Legea petrolului astfel încât perimetrul Trident din Marea Neagră, deținut în proporție de peste 80% de Lukoil, să revină în proprietatea statului. Acesta ar putea fi preluat de compania Romgaz, care deține restul participației la exploatație. Măsura este analizată în contextul alinierii României la sancțiunile impuse Rusiei de către SUA.

Un proiect de ordonanță de urgență ce a fost postat pe siteul Autorității de Reglementare în Domeniul Minier și Petrolier vine cu popuneri pentru schimbarea legii petrolului. Concret, compania Romgaz ce aparține statului român va putea prelua participația de 87% a Lukoil din exploatația Trident din Marea Neagră. Experții în energie consideră că această măsură protejează interesele energetice ale României.

Prin telefon, SILVIA VLĂSCEANU – director executiv Asociația Producătorilor de Energie Electrică Henro: Până la urmă înseamnă o măsură suplimentară pentru situații neprevăzute, legea petrolului are deja niște ani, nu a suferit foarte multe modificări de alungul timpului. Vedem că în timp lucrurile evoluează mai ales pe piața gazelor, petrolului, unde semnelele sau modificările pot să apară și urmare a unor evenimente nu din sector, ci legate de politică.

Acest act normativ ar putea permite ca statul român să intervină și la alte exploatații, cum este, spre exemplu, cea din proiectul Neptun Deep unde OMV Petrom deține 50%, ceea ce unii experți consideră că ar putea fi o problemă.

Prin telefon, EUGENIA GUSILOV – expert energie: Statul român se folosește de contextul actual cu sancțiunile americane și au gândit o formulă nu tocmai onestă pentru a deposeda titularii de concesiuni.

La finalul lunii octombrie, Statele Unite au anunțat că impus sancțiuni față de cele două grupuri rusești Lukoil și Rosneft. Experții de la Ministerul de Externe a realizat un act normativ prin care România transpune aceste sancțiuni și stabilește un mecanism de supraveghere în cadrul companiilor până în momentul în care acestea sunt vândute.

ILIE BOLOJAN – prim-ministrul României: România va fi solidară cu Statele Unite și cu celelalte țări ale Uniunii Europene pentru a pune în practică aceste sancțiuni. Rețeaua de benzinării are o pondere de peste 20% ca număr de benzinării în România.

Trezorieria Statelor Unite a decis că sancțiunile vor fi aplicate benzinăriilor Lukoil de pe 13 decembrie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite