SGR la sat, o aventură pentru cei care vor să recicleze. Pedepse mai aspre pentru cei care fraudeză sistemul
Sistemul de Garanţie-Returnare a împlinit doi ani de funcţionare. Aproape 8 miliarde de ambalaje au fost reciclate în toată această perioadă. Problemele sunt, în continuare, la sat, acolo unde oamenii nu au prea multe variante să preda sticlele, dozele şi PET-urile. Dacă buticurile din sat nu le preiau, consumatorii trebuie să meargă kilometri întregi până la oraş. Autorităţile promit să mai caute soluţii în mediul rural.
În multe sate din România reciclarea pet-urilor, dozelor şi sticlelor prin intermediul Sistemului de Garanţie-Returnare e o misiune imposibilă. Oamenii trebuie să meargă în comunele alăturate sau să parcurgă kilometri întregi până la oraş încărcaţi cu saci cu recipiente.
În comună Șimnic, în apropiere de Craiova, există un punct de colectare, iar acest lucru îi scuteşte pe oameni de un drum până la oraş.
Și comercianților le convine să strângă ambalajele. Cei care vin să recicleze își fac apoi cumpărăturile în magazinele lor.
Însă, mediul rural rămâne slab acoperit în ceea ce priveşte posibilitatea uşoară şi rapidă de a preda ambalajele. Cea mai nouă soluţie, cea a aparatelor mobile de colectare, este funcţională în doar câteva judeţe.
Gemma Webb, CEO Returo: În ultimul an am încercat mai multe variante. O soluţie care funcţionează ar fi aceea a RVM-urilor mobile. Sunt pe placul retailerilor, chiar funcţionează. Avem nevoie de puncte adiţionale de colectare. Asta avem în plan anul viitor pentru că ne dorim că micii retaileri să participe. Dacă micii retaileri nu pot participa, consumatorii vor duce recipientele la magazinele mari şi tot acolo îşi vor face cumpărăturile.
Şi nu e singură problemă cu care sistemul se confruntă. Unii cetăţeni încă reuşesc să păcălească aparatele de colectare.
Diana Buzoianu, ministra Mediului: Am identificat o parte din metodele care au fost folosite pentru fraudare. Lucrăm acum la o formulă de legislaţie care să cuprindă clar şi prevederi pentru a preveni fraudarea. Suntem în stadii destul de avansate, eu sper că săptămâna viitoare deja să punem în transparenţă. Este un prim pas pentru a arăta că nu este de joacă, vom începe şi cu controale mai severe.
Aproape 8 miliarde de ambalaje au fost returnate de români prin Sistemului de Garanţie-Returnare în cei doi ani de când sistemul a fost pus la punct.

