Muzeul salvatorului minier din Petrila, unic în România

23 November 2025, 13:29 (actualizat 23 November 2025, 13:33)

Pasionaţii de istorie au la dispoziţie în localitatea Petrila din Valea Jiului un muzeu unic în România, dedicat Salvatorului Minier. Aici vizitatorii pot vedea aparate folosite la intervenţii în mină, de la stingerea incendiilor, până la măsurarea concentraţiilor de gaze din subteran, precum şi echipament rezistent la foc, folosit de salvatorii minieri în misiunile de salvare.

Muzeul Salvatorului Minier din Petrila este o pagină deschisă de istorie, dedicată celor care au trudit în subteran, dar mai ales celor care și-au dat viața în mină. Aici sunt expuse căștile și fotografiile minerilor decedați în una dintre cele mai mari tragedii petrecute în minele din Valea Jiului.

Pe 15 noiembrie 2008, în jurul orei 15:00, o explozie produsă într-un abataj minier al Minei Petrila la 1000 de metri adâncime,  în urma acumulărilor în exces de gaz metan, a provocat moartea a opt mineri. Alți opt salvatori minieri aflați în subteran în acel moment au suferit arsuri grave în urmă deflagrației. Patru ore mai târziu, o altă explozie avea să curme viața altor cinci salvatori minieri care au ajuns la locul tragediei și încercau să scoată victimele.

Cozmina Brandeu, referent Centrul de Cultură și Artă a jud Hunedoaraghidul muzeului: Suntem în fosta stație de salvare a minei Petrila. Era locul salvatorilor. Are o încărcătură emoțională aparte, pentru că de aici cei expuși acolo au plecat în 2008 în ultima operațiune de salvare. Se reuneau aici să își facă planul de acțiune pentru că în subteran vorbeau prin semne.

Abatajul în care au avut loc exploziile fusese deschis cu doar o săptămână înaintea accidentului, iar în urma tragediei a fost din nou închis.

Doinița Maria Bălănesc, directorul Direcției Patrimoniu, Conservare și Promovare din cadrul Centrului de Cultură și Artă al județului Hunedoara: Pe lângă alte obiecte folosite în minerit se regăsesc și căștile celor care au murit în explozia de la Petrila, care a marcat negativ comunitatea din Petrila și Valea Jiului o tragedie care ne zguduit viețile și ne-a întristat inimile.

Poveștile minerilor dispăruți îi marchează pe cei mai mulți oapeți ai muzeului.

An de an, minerii şi salvatorii mineri care au murit în abatajele Minei Petrila sunt comemoraţi de familie, rude, prieteni şi foşti ortaci, în curtea exploatării, la monumentul ridicat în cinstea lor desfăşurându-se o slujbă de pomenire şi depuneri de coroane de flori.

Mina Petrila, prima exploatare minieră deschisă în România în anul 1859, a fost cea mai mare și mai adâncă mină din România cu o adâncime maximă de aproximativ 1000 de metri.

Pe 30 octombrie 2015, din subteran a fost scos ultimul vagon de cărbune  eveniment care a marcat închiderea definitivă a exploatării miniere, după 156 de ani de activitate aproape neîntreruptă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite