Polonia mobilizează peste 10 mii de militari pentru protejarea obiectivelor de infrastructură, după sabotajele de pe căile ferate

21 noiembrie 2025, 19:07

Polonia mobilizează peste 10 mii de militari pentru protejarea obiectivelor sale de infrastructură. Măsura a fost luată după ce zilele trecute au existat sabotaje pe căile ferate. Ancheta este în plină desfășurare și autoritățile poloneze afirmă că au fost făcute arestări.

La mobilizarea pentru apărarea infrastructurii participă atât trupe ale Armatei poloneze, cât și ale Ministerului de Interne.

Deocamdată, detaliile operațiunii Orizont, așa cum a fost numită, rămân strict secrete și din motive de securitate nu au fost anunțate exact obiectivele care vor fi protejate – dar acestea fac parte dintr-un plan coordonat la nivel național. Peste 10 mii de oameni sunt implicați – și cheia este eficientizarea colaborării între structuri.

Wladislaw Kosiniak-Kamysz, ministru pentru Servicii Speciale: Vor avea loc și exerciții, mai ales pentru operare și monitorizare de drone. De asemenea, organizăm operațiuni pe internet, extrem de importante. Protecția și monitorizarea căilor ferate, sprijin pentru companiile care le administrează, acestea sunt, de asemenea, prevăzute.

Rusia vrea să ne slăbească, pentru că astăzi Polonia este prea puternică pentru a fi atacată direct, a afirmat premierul polonez Donald Tusk.

Donald Tusk, premierul Poloniei: Acțiunile subversive inspirate și organizate direct de serviciile Kremlinului au întrecut recent o anumită limită critică, iar astăzi putem vorbi chiar de terorism de stat. Scopul lor a devenit distrugerea vieților oamenilor și slăbirea fundațiilor statului polonez.

Rusia nu a comentat acuzaţiile, dar nici nu le neagă

În replică, Rusia nu a comentat acuzațiile și nici nu le-a negat – dar afirmă că relațiile sale cu Polonia “s-au deteriorat complet”.

Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului: Această deteriorare este probabil manifestarea dorinței autorităților poloneze de a reduce la zero orice posibilitate de legături diplomatice sau consulare. Caz în care ne putem exprima doar regretul.

Poziția Kremlinului vine după ce Varșovia a decis închiderea ultimului consulat al Rusiei dintre cele trei pe care le avea în Polonia, cel de la Gdansk. Recenta escaladare a tensiunilor dintre Rusia și Polonia vine după ce, zilele trecute, o cale ferată a fost subiectul unui sabotaj.

Varșovia a arestat doi tineri ucraineni suspectați că au acționat la comanda Moscovei.

Iar la sfârșitul săptămânii trecute, ambasadorul polonez în Rusia a fost pus în pericol la Sankt Petersburg, la un pas de a fi agresat fizic de un grup protestatari. Diplomatul a descris incidentul drept unul premeditat.

Ambasadorul Poloniei în Rusia, agresat în Sankt Petersburg. Ministrul polonez al Apărării: E un comportament revoltător

Noi tensiuni între Varșovia și Moscova! Ambasadorul polonez în Rusia a fost agresat pe o arteră importantă din Sankt Petersburg de un grup de persoane care scandau sloganuri împotriva Poloniei și Ucrainei. A fost nevoie de intervenția personalului de securitate al ambasadei pentru protecția diplomatului.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite