Coreea de Sud: Un feribot cu 267 de persoane la bord a eşuat în sud-vestul peninsulei

Profimedia Images
19 November 2025, 16:41 (actualizat 19 November 2025, 16:42)

Un feribot de pasageri sud-coreean care transporta 267 de pasageri şi membri ai echipajului a eşuat miercuri în largul extremităţii sud-vestice a Peninsulei Coreene, iar o operaţiune de salvare este în desfăşurare pentru a aduce toate persoanele la ţărm, a anunţat Garda de coastă, potrivit Reuters.

Preşedintele sud-coreean Lee Jae Myung, care se află în prezent în Orientul Mijlociu, a ordonat salvarea rapidă a tuturor celor aflaţi la bord pentru a preveni eventuale victime, a relatat agenţia de ştiri Yonhap.

Autorităţile au desfăşurat toate resursele posibile pentru operaţiunea de salvare, a declarat Garda de coastă într-un comunicat, precizând că ambarcaţiunea nu a luat apă.

Feribotul de 26.000 de tone făcea legătura între insula turistică Jeju şi portul Mokpo.

Un oficial al Gărzii de coastă a declarat ca feribotul s-a lovit de o mică insula stâncoasă în apropierea oraşului Jindo.

Potrivit Yonhap, cinci pasageri au suferit răni minore în urma impactului.

Înregistrarile video au arătat pasageri purtând veste de salvare, în timp ce aşteptau bărcile de salvare, care se apropiau de feribot. Prova navei părea eşuată la marginea unei insuliţe, iar pasagerii erau calmi.

Condiţiile meteorologice de la faţa locului au fost raportate ca fiind bune, cu vânt uşor.

Zona se află în apropierea locului unde s-a scufundat feribotul Sewol în 2014, accident în care au murit peste 300 de persoane, majoritatea elevi aflaţi în excursie

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite