Ministrul Energiei anunță că mai multe companii private negociază preluarea operaţiunilor Lukoil din România
Mai multe companii private negociază în acest moment preluarea operaţiunilor Lukoil din România, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan. Legislaţia este încă în curs de elaborare, iar angajaţii români vor fi protejaţi, a adăugat acesta.
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan: “Cei din SUA au stabilit un nou termen pentru aceste măsuri, dar poziția României e aceeași, vom implementa la punct și virgulă aceste sancțiuni. Vom crea acest act normative prin care protejăm angajații din România, precum și companiile românești care au acorduri comerciale cu companiile din Federația Rusă. […] Sunt contacte permanente cu mai multe companii. Am fost informați oficial de o parte din acestea de intențiile lor de negociere. Vorbim despre negociere între două companii private, care se poartă direct între companii. Eu aș avea tot interesul ca țară ca aceste companii să fie preluate de companii din România, Europa sau SUA.”
Săptămâna trecută, preşedintele Nicușor Dan a dat asigurări că nu există riscul ca Lukoil să fie preluată de o firmă paravan a Rusiei.
“În linii mari, Lukoil are în România o rafinărie și vreo 100 de benzinării, ponderea nu este foarte importantă, importantă este rafinăria. Este închisă pentru mentenanță, urmând să fie redeschisă în câteva săptămâni. Faptul că e închisă nu afectează. Pe termen mediu și lung, dacă nu mai procesează ne obligă să importăm mai mult. Ca să spun ceva la un nivel grosier, superficial: Pe de-o parte nu există riscul ca ea să fie preluată de o firmă paravan a Rusiei. Bineînțeles că există un interes ca ea să fie preluată, însă nimic nu ne obligă să ne grăbim cu procesul ăsta. Există și varianta ca pe o perioadă limitată să fie preluată de statul român”, a afirmat șeful statului.

