Ministrul Rogobete a explicat ce măsuri se iau în urma controalelor la unităţile sanitare private care au cel puţin o sală de operaţie
Alexandru Rogobete a explicat care sunt măsurile în cazul acțiunilor de control care vizează unitățile sanitare private. În acest context, ministrul a transmis că nu este vorba “doar despre un control, discutăm despre o acțiune de prevenție care trebuia făcută demult”.
“Nu discutăm aici doar despre un control, discutăm despre o acțiune de prevenție care trebuia făcută demult. Nu o să explic de ce nu s-a făcut, nici nu am aceste explicații. Important este că într-un final apoteotic o facem. Ce fac de fapt colegii mei? Se duc și verifică fiecare cabinet și fiecare clinică privată care deține, repet, cel puțin o sală de operație. Dacă normativele nu sunt respectate, lasă măsuri de conformare, astfel încât aceștia să poată intra în legalitate, astfel încât să putem evita pe cât de mult se poate astfel de tragedii” a explicat ministrul Sănătăţii.
Ministrul a precizat că s-a ridicat autorizația de funcționare în cazul a 20 de clinici în cadrul acestei operațiuni, iar alte 30 au fost sancționate
“Măsurile de prevenție concrete sunt acele planuri de conformare care sunt date acestor clinici pentru a intra în legalitate” a conchis Rogobete.

