Nou conflict între ministrul Educaţiei şi profesori. Daniel David: Profesorii nepregătiţi, vinovaţi de analfabetism. Subiectul, dezbătut duminică, la TVR Info, de la ora 13.00, la emisiunea Info Edu
Profesorii sunt criticați dur chiar de ministrul Educației. Daniel David consideră că lipsa de pregătire a cadrelor didactice este principala cauză a analfabetismului funcţional în rândul elevilor. Declarația a stârnit revolta profesorilor, care reclamă că ministrul face afirmaţii grave şi generalizează. Interviul pe larg poate fi urmarit duminică, la ora 13,.00, pe TVR INFO.
Ministrul Educaţiei susține că doar cadrele didactice sunt responsabile de evoluția elevilor.
Daniel David, ministrul Educaţiei şi Cercetării: Dacă ai copilul în școală și tu l-ai primit în clasa a V-a și ai lucrat până în a VIII-a și în a VIII-a la teste Pisa sau Teams apare zona analfabetism funcțional, fiind la școală, nu vă supărați: cine este de vină? E treaba profesorilor ca, pornind pe normalitatea copiilor, să le transfere acele competențe. N-ai pe cine pune responsabilitate decât pe cadrele didactice.
Profesorii, deranjaţi de declaraţia ministrului privind analfabetismul
Reacția profesorilor a fost pe măsură. Cadrele didactice s-au supărat pe ministru pentru acuzațiile grave.
Andreia Bodea, director Colegiul Naţional „I.L. Caragiale” Bucureşti: M-a deranjat declarația. Nu cred că s-a adoptat tonul potrivit. În continuare profesorii par că sunt sursa tuturor relelor din învățământ, ori lucrurile nu stau chiar așa. M-aș fi așteptat ca în spatele unei afirmații atât de frust exprimate să fi existat un studiu. Nu s-a ajuns aici din cauza profesorilor și dacă sunt profesori slab pregătiți – și sunt – dar nu cred că slaba pregătire a profesrilor definește întregul corp profesoral.
Violeta Bontilă, director Colegiul Naţional C.D. Loga Timişoara: Sigur că m-a deranjat. Suntem în situația precară în sistemul nostru de învățământ, dezechilibrele sunt tot mai mari și când mininistrul Educației – este ministrul Educației – afirmă astfel de lucruri grave și generalizează, aruncă asupra noastră, a tuturor, așa, un semn mare întrebare, încât încrederea și așa mică a părinților este pierdută tot mai mult.
Profesorii susțin că, pentru rezultate bune, e nevoie de reforma totală, inclusiv în privința examenelor, dar și de finanțarea sistemului.
Marian Anghel, preşedinte CEMS, director Liceul „Petre Pandrea”, Balş: Cred că trebuie să plecăm de la formare reală, care trebuie să recunoaștem că nu e cum ar trebui să fie. De multe ori, cu alți directori am tras semnale alarmă legate de birocrație, plan cadru, manuale, de celelalte condiții.
Declarațiile ministrului Daniel David vin în contextul în care România s-a clasat pe penultimul loc din Uniunea Europeană, în cadrul testării PISA 2022.
Aproape 4 din 10 elevi au rezultate sub nivelul competențelor de bază la Citire și Științe, iar 5 din 10 la Matematică, conform testelor PISA.
Conform raportului OCDE, aceste rezultate slabe duc la o rată ridicată de abandon școlar: aproape unul din patru elevi părăsește școala înainte de a termina liceul.

