Ședință a coaliției, la Guvern. Discuții privind reforma administrației publice și relansarea economică
Reprezentanții coaliției de guvernare s-au reunit marți după-amiază, la Palatul Victoria, pentru a discuta măsurile ce ar urma să fie adoptate în perioada următoare, dar și despre reforma administrației publice.
Peste trei ore au discutat reprezentanții celor patru partide aflate la guvernare despre reforma din administrația locală și centrală. Au discutat despre posibilitatea ca în administrația locală să se facă și reduceri de cheltuieli cu bunuri și servicii, nu doar disponibilizări, un subiect care l-a nemulțumit pe Ilie Bolojan. Potrivit unor surse, premierul nu este de acord cu această variantă.
La discuțiile anterioare din coaliție s-a discutat despre un procent de 10% de disponibilizări la nivelul tuturor instituțiilor din administrația locală. O altă variantă era pentru administrația centrală – să fie disponibilizări într-un procent de 10% sau să fie combinate disponibilizările cu reducerea cheltuielilor cu bunurile și serviciile.
O altă temă care a fost analizată este legată de relansarea economică, pachetul 3. Surse spun că social-democrații au cerut mai multe beneficii pentru investitori, dar ministrul Finanțelor a prezentat date și a arătat că în situația în care se oferă foarte multe facilități, acolo unde este vorba despre investiții, este foarte posibil la statul român să piardă mai mulți bani decât să economisească.
La reuniune a participat premierul Ilie Bolojan, președinte al PNL, președintele PSD, Sorin Grindeanu, președintele UDMR, Kelemen Hunor, ministrul Administrației, Cseke Attila (UDMR), ministrul de Interne, Cătălin Predoiu (PNL), ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu (USR), precum și deputatul Varujan Pambuccian, liderul grupului parlamentar al minorităților naționale.
Nicușor Dan, întâlnire cu liderii Coaliției. Noi discuții vor avea loc miercuri la Palatul Cotroceni
Anterior, liderii coaliției de guvernare au avut o rundă de consultări, la Palatul Cotroceni, cu președintele Nicușor Dan pe tema proiectului de lege privind pensiile magistraților.
Potrivit unor surse politice, miercuri urmează să aibă loc o nouă rundă de discuții la Cotroceni pe acest subiect, la care urmează să participe și reprezentanți ai sistemului de justiție.

