Întâlnirile moderne: De ce își ascund femeile iubiții pe rețelele sociale

Tawana Musvaburi, influencer
9 November 2025, 11:04 (actualizat 9 November 2025, 11:05)

Cei 33.000 de urmăritori ai Tawanei Musvaburi de pe Instagram ar putea crede că știu totul despre viața ei, dar majoritatea nu știu cum arată partenerul ei. Pot exista indicii subtile că are un iubit, cum ar fi partea din spate a unui cap sau două pahare de vin ciocnite la cină, însă tânăra de 24 de ani spune că nu are nicio intenție să îi posteze fața, scrie BBC.

„Sunt pur și simplu pe modul de fată”, spune Tawana. „Ca femeie, vrei să pari puternică, de genul: am treburile mele puse la punct”.

Influencerița și-a construit un brand care nu include un iubit.

„Nu vrei să pară că ai fost ajutată de un bărbat. Îmi aduce mai multă satisfacție să spun: am făcut asta singură”.

Iar poziția ei nu se schimbă prea curând. Chiar dacă ea și iubitul ar face pasul următor, spune că „nici măcar un inel nu este suficient ca să postez relația”.

Articolul Vogue

Tawana este una dintre numeroasele femei reticente să își prezinte oficial relația online, iar utilizatorii de social media observă acest lucru.

Atât de mult încât luna trecută, Vogue a publicat un articol intitulat “Mai este rușinos să ai iubit?”, care a inspirat postări pe TikTok și Instagram pe aceeași temă.

În articolul viral, autoarea Chante Joseph sugerează că a existat o schimbare în modul în care femeile heterosexuale își prezintă relațiile online și scrie că femeile vor să se bucure de „beneficiile sociale” ale faptului că au un partener, fără să pară „obsedate de iubit”.

Postarea frecventă a partenerului poate părea „cringe” și „nefericită din punct de vedere cultural”, scrie Joseph.

Ea notează că a avea un iubit nu mai este „considerat o realizare” și nu te face mai mult sau mai puțin femeie, așa cum poate se credea cândva.

Crede că femeile ezită să își posteze partenerii din cauza „patriarhatului și a modului în care acesta este opresiv pentru femei”.

„Multe femei spun că e cool să ai un logodnic. E cool să ai un soț”, a spus Joseph la BBC Radio 4 Woman’s Hour. „Nu este. Trebuie să reevaluăm relația noastră cu bărbații în climatul politic actual”.

„Mi-au dat unfollow o mie de oameni”

Stephanie Yeboah, creatoare de conținut și autoare din sudul Londrei, a spus pentru Vogue că regretă că și-a postat iubitul pe Instagram.

Ea spune pentru BBC News că a primit „o mulțime de mesaje” de la oameni care i-au spus că au dat unfollow pentru că nu se mai pot raporta la conținutul ei din moment ce are iubit.

„În ziua aceea cred că vreo mie de oameni mi-au dat unfollow”, își amintește Yeboah.

Totuși, spune că înțelege de ce oamenii consideră că postările despre iubiți sunt prea mult: „Mult conținut de cuplu e siropos. Oamenii pur și simplu se strâmbă când îl văd”.

Pentru cei care câștigă bani din social media, nepostarea unui nou partener poate ține de consistență, spune dr. Gillian Brooks, profesor asociat de marketing pe rețele sociale la King’s College London.

„Ei vând o estetică distinctă, un gust distinct”, explică dr. Brooks. „Se adresează unui public devotat, așa că dacă se abat de la brand își încurcă audiența, iar oamenii îi vor părăsi”.

„Nu vreau să par dependentă”

Nu doar influencerițele evită să își posteze iubiții. Milly este logodită cu partenerul ei de aproape cinci ani, dar tânăra de 25 de ani spune că ezită să îl posteze pe logodnicul ei.

„Nu vreau să par dependentă de partenerul meu sau că relația noastră este întreaga mea personalitate”, explică ea.

„Social media creează o imagine foarte îngustă a unei persoane”, adaugă ea. „Dacă sunt doar poze și story-uri cu mine și partenerul meu, se creează impresia unei ușoare obsesii”.

„Relațiile ar trebui să fie mai private”

Charlotte este cu partenerul ei de doi ani. Tânăra de 20 de ani spune că alege să nu îl posteze pe iubitul ei din câteva motive.

La nivel estetic, spune că nu au multe poze împreună pe care le-ar „considera potrivite pentru Instagram”.

Dincolo de asta, crede că o relație ar trebui să fie „mai privată decât o prietenie”.

„Simt că dacă aș posta relația, ar fi ca și cum aș spune: uitați-vă la mine și la relația mea perfectă, ceea ce, din păcate, nu este adevărat”.

Athera, un nume fictiv, preferă și ea intimitatea. Tânăra de 21 de ani spune că multe dintre prietenele ei sunt la fel și invocă „deochiul” ca motiv pentru a nu posta partenerii.

„Deochiul” este credința într-un blestem transmis printr-o privire malițioasă, de obicei inspirată de invidie. „Nu l-aș posta pentru a preveni ca cineva să transmită din greșeală gelozia sa, chiar dacă e neintenționată și subconștientă, ca deochi asupra relației mele”, spune Athera.

Anxietatea legată de postare

Dr. Gwendolyn Seidman, psiholog social la Michigan State University, studiază modul în care oamenii comunică online, cu accent pe relațiile romantice.

Împărtășirea unei părți atât de personale a vieții tale poate aduce anxietate. Seidman crede că acest lucru provine din teama de permanență online.

„Oamenii nu mai postează atât de multe lucruri online”, observă dr. Seidman, „iar o parte din motiv este că oamenii au realizat că aceste lucruri sunt eterne”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite