”Un pas înainte”, campanie națională de prevenire a cancerului. Specialiștii spun că o schimbare de atitudine a oamenilor ar spori prevenția oncologică și ar reduce îmbolnăvirile

1 November 2025, 19:28

Prevenția și informarea sunt esențiale pentru descoperirea timpurie și chiar reducerea numărului de cazuri de cancer. Asta își propune campania „Un pas înainte”, lansată la Congresul Național de Oncologie. Autorități, experți în sănătate publică, medici și reprezentanți ai asociațiilor de pacienți s-au reunit pentru a găsi soluții de creștere a gradului de conștientizare în prevenția oncologică. O strategie națională de screening și prevenție va fi gata în curând, anunță ministrul Sănătății.

O schimbare de atitudine la nivelul fiecărui om ar spori prevenția și ar reduce îmbolnăvirile și mortalitatea provocată de cancer, ne explică specialiștii.

Dr. Răzvan Ovidiu Curcă, președinte, Societatea Națională de Oncologie Medicală din România: 40% din factorii de risc care duc la apariția cancerului pot fi preveniți dacă schimbăm, de exemplu, lucruri foarte simple: să ne lăsăm de fumat, să avem o alimentație mai sănătoasă, să facem activitate fizică, să participăm la campaniile de screening, toate aceste lucruri pot ajuta pe drumul prevenției cancerului.

Feank Loeffler, președinte LAWG: E foarte important pentru noi, ca asociație a industriei, să susținem aceasta. Pentru a avea un sistem de sănătate eficient, trebuie să ne asigurăm că putem preveni bolile. Trebuie să le prevenim, iar abia pasul doi să fie tratamentul.

Dr. Șerban Negru, medic primar oncolog: Dacă în zona de infrastructură lucrurile s-au mai mișcat și vedem deja piste de bicicletă în orașele noastre, nu vedem o cultură a mișcării. Nu vedem sute de oameni alergând în parc dimineața sau pedalând. Sportul trebuie făcut zilnic și sănătatea se câștigă zilnic, nu e un dat pe care îl primim.

Luminița Vâlcea, director executiv, COPAC: Unii dintre pacienții cu care lucrăm ne-au spus: am avut simptome, le-am văzut, dar mi-a fost frică să mă duc la doctor pentru că nu știam ce să fac, unde să mă duc. Și lucrul acesta se repetă obsesiv. Cred că împreună trebuie să construim încredere. Cred că e mai greu decât să construiești spitale.

Conf. univ. dr. Michael Schenker, președinte Comisia de Oncologie a Ministerului Sănătății: Au fost lăsate două proiecte pentru depistarea precoce a cancerului bronhopulmonar. Boala este depistată în stadii avansate în peste 90%, chiar 95% din cazuri.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Nu există o viziune națională care să cuprindă toate patologiile care se pretează pentru screening: boli cardiovasculare, diabet, boli rare. La Ministerul Sănătății am realizat un grup de lucru pentru elaborarea primei strategii naționale de screening și prevenție pentru următorii 4–6 ani, care să stabilească un traseu clar al pacientului. Oamenii nu știu unde trebuie să meargă, când, la cine și ce trebuie să ceară.

Campania „Un pas înainte” se va desfășura și prin parteneriate și programe educative, astfel încât mesajele să ajungă la oameni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite