Un an de la tragedia din gara din Novi Sad, unde au murit 16 oameni. Studenți şi elevi sârbi, marș de protest de două zile

31 octombrie 2025, 12:34 (actualizat 31 octombrie 2025, 12:37)

Se împlinește un an de la tragedia din gara din Novi Sad, unde 16 oameni au murit striviți sub un acoperiș din beton. Mii de demonstranți, în mare majoritate elevi și studenți, au plecat din Belgrad într-un marș de două zile, pentru a se alătura unei mișcări uriașe de protest ce se va desfășura la sfârșitul acestei săptămâni, în nordul țării.

Protestatarii s-au oprit peste noapte într-un mic oraș dintre Belgrad şi Novi Sad. Oficialii locali le-au interzis accesul în internate și școli pentru a se odihni, așa că demonstranții și-au întins saltelele direct pe caldarâm.

Astăzi mai au de parcurs 35 de kilometri din cei 90 până la locul tragediei.

13 persoane au fost puse sub acuzare în dosarul de la Novi Sad, dar data procesului nu a fost stabilită nici acum.

De un an de zile, corupția este incriminată în stradă, de sute de mii de protestatari.

Președintele Aleksandar Vucici i-a numit pe studenții furioși „teroriști” susținuți de Vest.

Ministerul Afacerilor Externe a emis o atenționare de călătorie spre sau dinspre Serbia. MAE le recomandă cetățenilor români să evite zonele aglomerate și cele în care se desfășoară acțiuni de protest și să urmărească instrucțiunile autorităților locale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite