Subiectul retragerii trupelor americane din România, relatat pe larg în presa internațională
Anunțul SUA privind reducerea trupelor americane din România a făcut înconjurul lumii. Departamentul de Război al SUA se referă la modificarea rotației unităților armatei în Europa. Informații, analize și precizările autorităților române pe acest subiect au apărut în publicații prestigioase de limbă engleză, ucraineană, franceză, arabă și rusă, de la BBC la Russia Today în limba arabă. Armata Statelor Unite ale Americii a explicat, într-un comunicat, că decizia de a nu înlocui trupele americane care pleacă din România, de la baza Kogălniceanu, nu reprezintă o retragere a SUA din Europa.
Ca parte a procesului deliberat al Secretarului de Război de a asigura o poziție echilibrată a forțelor militare americane, Brigada a 2-a Infanterie de Luptă din cadrul Diviziei 101 Aeropurtate se va retrage, conform programului, la unitatea de bază din Kentucky, fără a fi înlocuită.
Aceasta nu reprezintă retragerea Statelor Unite din Europa sau un semnal al diminuării angajamentului față de NATO și articolul 5. Dimpotrivă, este un semnal pozitiv al creșterii capacității și responsabilității europene. Aliații noștri din NATO răspund apelului președintelui Trump de a-și asuma responsabilitatea principală pentru apărarea convențională a Europei. Această ajustare a poziției forțelor armate nu va schimba mediul de securitate din Europa.
SUA mențin o prezență robustă pe întreg teritoriul european și își păstrează capacitatea de a mobiliza forțe și mijloace pentru a îndeplini obiectivele din această zonă și pentru a sprijini prioritățile SUA, inclusiv angajamentul președintelui Trump de a apăra aliații NATO. Acesta este mesajul armatei SUA din Europa și Africa, care are la bază situația din România.
Reducerea prezenței militare americane în Europa este o ajustare, a apreciat un oficial NATO, citat de France Presse.
Administrația președintelui Trump este pregătită să retragă mii de soldați americani din România, o schimbare semnificativă care a stârnit îngrijorare pe flancul estic al Europei și a marcat o modificare strategică în prioritățile militare globale ale Washingtonului, a relatat publicația Kyiv Post, care a transmis prima informația.
Această decizie vine într-un moment de îngrijorare sporită, în urma incursiunilor numeroase ale Rusiei în spațiul aerian NATO, inclusiv în România, scrie publicația ucraineană.
Subiectul a fost prezentat de Reuters, Bloomberg și BBC. Între 900 și 1.000 de militari americani vor rămâne în 3 baze din România, față de 1.700 acum, menționează BBC, care prezintă declarațiile ministrului român al Apărării. Dar și pe ale ministrului polonez al Apărării, care a precizat că Varșovia nu a primit nicio informare cu privire la o posibilă reducere a trupelor americane de pe teritoriul său, spre deosebire de alte țări care au fost notificate în acest sens.
Politico relatează că baza Mihail Kogălniceanu a servit drept punct cheie de tranzit pentru trupele americane și aliate, consolidând apărarea pe flancul estic al NATO. Subiectul a fost transmis și de ABC News, Washington Times, de agenția rusă Tass, precum și de site-uri din Liban și Kuweit.

