Ambasadorul SUA la NATO, Matthew Whitaker: Statele Unite rămân angajate față de România. Acest parteneriat este mai puternic ca niciodată
Statele Unite rămân angajate față de România – ca aliat de încredere al NATO, partener strategic vital și motor al securității în Europa, a declarat ambasadorul SUA la NATO, Matthew Whitaker, după anunțul că SUA îşi retrag o parte dintre militarii staţionaţi la noi în ţară.
România demonstrează o capacitate și o responsabilitate tot mai mari în cadrul Alianței Nord-Atlantice, a transmis Matthew Whitaker, potrivit unei postări pe Facebook a Ambasadei SUA la București, în care acesta a subliniat colaborarea strânsă dintre București și Washington.
„De peste 20 de ani, România, în calitate de aliat NATO, colaborează constant cu Statele Unite pentru a îndeplini obiectivele comune de apărare. Acest parteneriat este mai puternic ca niciodată. Statele Unite rămân angajate față de România – ca aliat de încredere al NATO, partener strategic vital și motor al securității în Europa”, a afirmat Whitaker.
Diplomatul american a adăugat că prezența SUA ”solidă și angajamentul durabil față de Europa rămân neclintite, inclusiv sprijinul acordat misiunii Eastern Sentry”.
Ministerul Apărării Naţionale a fost informat despre intenţia Statelor Unite de a retrage trupe americane de pe Flancul Estic al NATO, a anunțat ministrul Ionuț Moșteanu, după ce informația a apărut din surse în presa de la Kiev și de la noi din țară. Moșteanu a adăugat că a fost înștiințat oficial luni.
Decizia aliaţilor americani face parte din procesul de reevaluare a posturii globale a forțelor militare ale SUA.

