Polonia nu a primit nicio informație privind o posibilă reducere a prezenței militare americane pe teritoriul său

Soldați americani/ Profimedia Images
29 October 2025, 14:56 (actualizat 29 October 2025, 14:58)

Statele Unite intenționează să reducă numărul trupelor dislocate pe flancul estic al Europei, inclusiv a celor care urmau să fie staționate la baza aeriană Mihail Kogălniceanu din România.

Polonia, însă, nu a primit nicio informație privind o posibilă reducere a prezenței militare americane pe teritoriul său, a declarat ministrul apărării polonez, Władysław Kosiniak-Kamysz, care a adăugat că Varșovia și Washingtonul sunt „aliați de neclintit”, conform televiziunii publice poloneze, TVP.

Administrația președintelui Donald Trump a transmis anterior aliaților europeni ai Americii că aceștia vor trebui să își asume o mai mare responsabilitate pentru propria securitate, în condițiile în care Statele Unite se concentrează mai mult asupra propriilor granițe și asupra regiunii Indo-Pacific.

Presa din Ungaria, după ce SUA retrage o parte din militarii de la baza Kogălniceanu: “România este în dificultate”

Statele Unite au notificat România că își vor reduce contingentul militar de pe continent. Unele unități staționate la baza aeriană Mihail Kogălniceanu (MK) din România ar putea fi retrase, în timp ce aproximativ o mie de soldați americani vor rămâne în țară pentru a proteja flancul estic al NATO, scrie Magyar Nemzet într-un articol cu titlul “România este în dificultate: Soldații americani părăsesc bazele”.

În pofida îngrijorărilor de pe flancul estic al NATO privind o posibilă reducere a trupelor americane din regiune, în timp ce Rusia continuă războiul din Ucraina, Trump a declarat, în septembrie, la întâlnirea cu omologul său polonez Karol Nawrocki, că Washingtonul va menține prezența militară în Polonia și chiar ar putea să o mărească.

Ministerul Apărării din România Ionuț Moșteanu a precizat, într-un comunicat transmis miercuri, că a fost informat despre „decizia Statelor Unite de a diminua prezența trupelor americane în Europa”.

Un oficial NATO, citat de Reuters, a declarat miercuri că „ajustările în postura forțelor americane nu sunt neobișnuite”, adăugând că, „chiar și cu această ajustare, prezența forțelor SUA în Europa rămâne mai mare decât a fost de mulți ani”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite